Kdo byly nejslavnější travičky historie? Okouzlující královna Kleopatra VII.

Mnohé z nich oplývaly půvabem, některé stály na nejvyšších stupních společenského žebříčku. Pro dosažení svých cílů se neštítily použít jakékoli prostředky. A protože šlo jen o „slabé ženy“, své protivníky trávily

01.07.2020 - Blanka Fišarová



Pozvání na večeři od Livie Drusilly, manželky mocného císaře Augusta, se často rovnalo rozsudku smrti. Nebezpečí se však mohlo skrývat i v dárcích od francouzské panovnice Kateřiny Medicejské či údajně zázračném oleji, který prodávala Italka Giulia Tofana. Polevit na ostražitosti se nevyplácelo ani v přítomnosti okouzlující Kleopatry nebo ziskuchtivé markýzy Brinvilliers. V podezření z hanebných úmyslů se pak mohl ocitnout každý, kdo navštívil údajnou jasnovidku známou jako La Voisin. Snad jenom osoba, která získala nálepku ďáblovy dcery – Lukrécia Borgia se na seznamu nejslavnějších traviček ocitla vlastně omylem. Přečtěte si o ženách, které vstoupily do dějin kriminalistiky.

  • Kdo: Kleopatra VII.
  • Kdy: 69–30 př. n. l.
  • Důvod: upevnění moci

Výtažky z bylin

Římský vojevůdce Marcus Antonius večeří se šarmantní egyptskou královnou Kleopatrou. Každý pokrm nejprve vyzkouší ochutnávač. Čeho se mocný Říman tak bojí? Dobře ví, že jeho milenka se vyzná v jedech jako málokdo! Uprostřed hostiny mladá žena náhle ze svého účesu vytáhne květinu a omočí ji v Antoniově poháru s vínem. „Vypij tu číši na důkaz své lásky ke mně, můj drahý,“ vyzve svého milence.

Když římský politik statečně zvedne pohár k ústům, královna mu ho prudce vytrhne z ruky. Přivolává otroka, kterému přikáže víno vypít. Nešťastník chvíli poté umírá na následky otravy. Tak prý Kleopatra Marcu Antoniovi dokázala, že kdyby se rozhodla ho zabít, nic ho nezachrání. Každý takové štěstí ale neměl…

Nepohodlný bratr 

Kleopatra coby dcera faraona Ptolemaia XII. zdědila vládu nad Egyptem společně se svým bratrem Ptole­maiem XIII. S pomocí svého mocného římského milence Julia Caesara však získala trůn jen pro sebe. Ptolemaios zahynul v bitvě. Jak ale Kleopatra naloží se zbývajícími sourozenci – sestrou Arsinoé a mladším bratříčkem Ptolemaiem XIV.? 

Arsinoé najde útočiště v Artemidině chrámu v Efezu. Ptolemaia egyptská královna jmenuje svým spoluvládcem. Ve skutečnosti jde o pouhou formalitu. Kleopatra drží otěže pevně v rukou. Navíc Ptole­maios XIV. umírá už v roce 44. př. n. l. – jen několik měsíců po Caesarově zavraždění. Existuje podezření, že Kleopatra svého mladého sourozence otrávila! Potřebné znalosti jí k tomu rozhodně nechyběly. Údajně připravovala jedovaté lektvary, které pak testovala na otrocích. 

A teď? V cestě jí stojí už jen Arsinoé! Na tu s posvěcením Marca Antonia pošle vrahy, kteří ji ubodají přímo na stupních chrámu. Na ctižádostivou královnu však také brzy dojde.

TIP: Černo-bílé problémy starého Egypta: Měla Kleopatra skutečně tmavou pleť?

Kleopatra a její milenec roku 31 př. n. l. prohrají bitvu u Actia, kterou svedou s Antoniovým bývalým spoluvládcem Oktaviánem. Marcus Antonius poté nalehne na svůj meč. A Kleopatra? Podle populární legendy se nechá uštknout kobrou. Odborníci se však shodují, že takto by královna umírala velmi dlouho a v bolestech, zatímco prameny popisují její smrt jako rychlou a klidnou. S největší pravděpodobností tak vypila nějaký bylinný jed. A tak travička zahynula svou vlastní zbraní…


Další články v sekci