Nejslavnější travičky historie: Masová vražedkyně Locusta a Lukrécia Borgia

07.07.2020 - Blanka Fišarová

Mnohé z nich oplývaly půvabem, některé stály na nejvyšších stupních společenského žebříčku. Pro dosažení svých cílů se neštítily použít jakékoli prostředky. A protože šlo jen o „slabé ženy“, své protivníky trávily. Pro slavnou Locustu to platí beze zbytku, ale co „ďáblova dcera“ Lukrécia Borgia?

<p>Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.</p>

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.


Reklama

Vraždila Agrippina sama, nebo s něčí pomocí? Jed, který císařovna svému manželovi podala, prý vyrobila proslulá travička Locusta! A co žena, která získala nálepku ďáblovy dcery – Lukrécia Borgia? Seznamte s ženami, které vstoupily do dějin kriminalistiky.

Vraždy na zakázku

  • Kdo: Locusta
  • Kdy: † 69 n. l.
  • Důvod: ziskuchtivost

Tato znalkyně bylin a hub původem z Galie objevila při svých experimentech velké množství jedovatých látek. Své lektvary nejprve testovala na zvířatech a pak je prodávala lidem, kteří se toužili zbavit svých příbuzných či konkurentů. Locusta několikrát čelila obvinění z vraždy, její mocní zákazníci ji však vždycky dokázali ze šlamastyky vytáhnout. Vždyť ji potřebovali!

V císařských službách

Jednou ji na svobodu dostala také Agrippina. Za svou pomoc žádala protislužbu. A tak jí Locusta vyrobila jed, kterým se zbavila císaře. Po Claudiově smrti si služby nájemné vražedkyně vyžádal sám Nero. Jakým úkolem ji pověřil? Vládce se dostal do sporu s vlastní matkou. „Když mě nebudeš poslouchat, dosadím na trůn Britannica,“ vyhrožovala údajně císařovna. Tim zpečetila mladíkův osud!

Nero pozval nevlastního bratra na hostinu. Nechal Britannicovi přinést velmi horký nápoj. Když Claudiův syn požádal o jeho zchlazení, naředili mu ho vodou, která obsahovala prudký jed připravený Locustou.

Ani císař, ani jeho věrná služebnice však nedopadli dobře! Krutý Nero byl roku 68 přinucen spáchat sebevraždu. Jeho nástupce Galbus pak nechal Locustu zatknout a popravit. Nájemná vražedkyně tak nakonec spravedlnosti neunikla!

Nejpodlejší žena všech dob?

  • Kdo: Lukrécia Borgia
  • Kdy: 1480–1519
  • Důvod: loutka v rukou rodiny

Vzezřením se podobala andělům, v nitru však skrývala ďábla. Takovou pověst si vysloužila dcera hříšného papeže Alexandra VI. – krásná Lukrécia Borgia. Říká se o ní, že měla milostný poměr s vlastním otcem i bratrem Césarem a že na hostinách servírovala pokrmy s jedovatou příměsí. Současní historikové však tato tvrzení považují za značně přehnaná. Stala se Lukrécia pouze obětí svých mocichtivých příbuzných?

Figurka na šachovnici

Dívka považovaná za symbol prostopášnosti přišla na svět roku 1480 jako třetí ze čtyř dětí kardinála Rodriga Borgii a jeho milenky Vanozzy Cattanei. Krátce po svém zvolení papežem se otec rozhodl ji provdat za Giovanniho Sforzu. Lukréciin manžel však časem začne rodu Borgiů překážet. Jak se ho zbaví? Mocná rodina se rozhodne manželství rozvést kvůli Sforzově údajné impotenci. To šlechtice rozzuří natolik, že nařkne Lukrécii, její bratry, a dokonce i otce z incestu! Nakonec však s rozvodem souhlasí. 

TIP: Byl mocný rod Borgiů opravdu tak nemravný, jak nám líčí romanopisci?

Papežova dcera se vdá znovu. Tentokrát za Alfonsa Aragonského. Toho měla podle obecně rozšířeného přesvědčení otrávit. Podle historiků ale muže zardousil kapitán Cesarovy ochranky. Borgiům se totiž znelíbil i druhý Lukréciin manžel. Štěstí prý na Lukrécii čekalo až v jejím třetím manželství s Alfonsem d'Este, kterému porodila celkem osm dětí. 

Koná zbožné skutky, pečuje o chudé, stane se mecenáškou umění. Nakonec umírá roku 1519 po komplikovaném porodu. Byla jen bezmocnou loutkou v rukou svého otce a bratra?

V hlavní roli jed: Slavné travičky historie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907