Kdo byly nejslavnější travičky historie? Kateřina Medicejská a Giulia Tofana

10.07.2020 - Blanka Fišarová

<p>Jed <strong>Giulie Tofany</strong> prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. <strong>Kateřina Medicejská</strong> (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.</p>

Jed Giulie Tofany prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. Kateřina Medicejská (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.


Reklama

Ženy travičky byly v historii mimořádně vynalézavé - nebezpečí se tak mohlo skrývat například v dárcích od francouzské panovnice Kateřiny Medicejské či údajně zázračném oleji, který prodávala Italka Giulia Tofana

Čarodějnice na trůně

  • Kdo: Kateřina Medicejská
  • Kdy: 1519–1589
  • Důvod: likvidace politických i náboženských odpůrců

Zajímala se o okultismus, s pomocí svého dvorního astrologa a mága Cosima Ruggieriho sesílala na své nepřátele kletby. Otrávila desítky lidí. To všechno se povídá o francouzské královně italského původu Kateřině Medicejské. Nit suchou na ní nemůžou nechat zejména protestanté, kteří ji činí zodpovědnou za masakr hugenotů o neblaze proslulé Bartolomějské noci roku 1572. Ke krveprolití došlo po sňatku Kateřininy dcery Markéty z Valois s vůdcem hugenotů Jindřichem Navarrským. Vraždění protestantů Kateřina skutečně posvětila. Co dalšího měla mít na svědomí?

Fatální omyl

Navarrská královna Jana se sňatkem svého syna a katolické princezny nesouhlasí. Nakonec však ustoupí a Kateřina Medicejská jí coby projev vděčnosti pošle darem krásné rukavice. Krátce nato Jindřichova matka umírá. Napustila francouzská panovnice svůj dar jedem? Historikové tvrdí, že Jana Navarrská mnohem pravděpodobněji zemřela na tuberkulózu. Za stejně nepravděpodobné považují tvrzení, že Kateřina omylem otrávila svého syna Karla IX. Také ten oficiálně zemřel na tuberkulózu. Vysloužila si francouzská královna pověst travičky neoprávněně?

Vdovou snadno a rychle

  • Kdo: Giulia Tofana
  • Kdy: † 1659
  • Důvod: zisk

V první polovině 17. století zachvátí Řím epidemie náhlých úmrtí manželů. Podíl na jejich smrti má jistá Guilia Tofana, za níž chodí doslova zástupy nespokojených manželek. Bylinkářka jim za drahý peníz prodá lektvar, který vstoupí do dějin jako aqua Tofana. Po požití této čiré a nevýrazné tekutiny přijde údajně o život více než šest set italských mužů. Jak dokázala Guilia Tofana přes dvacet let unikat spravedlnosti?

Zneužitý světec

Žena prodává vražedný nápoj pod krycím názvem „mana svatého Mikuláše z Bari“. Údajně jde o zázračný olej ze Svatého hrobu. Ve skutečnosti však směs obsahuje arzen, olovo a výtažek z rulíku. Některé ženy se později brání, že přípravek nakoupily v domnění, že jde o prospěšnou substanci. Guilia však prohlašuje, že velmi dobře věděly, co kupují. Ona sama skončí roku 1659 na mučidlech. Je popravena společně se svou dcerou Girolamou Sperou, jež se údajně na výnosném podnikání podílela.

V hlavní roli jed: Slavné travičky historie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907