Kdy přestane Polárka ukazovat sever?

23.11.2019 - Michal Švanda



Polárka v současnosti představuje tzv. severní hvězdu: Jedná se o pokud možno jasnou stálici, která se nachází poblíž severního souřadnicového pólu. Směr k ní tak s dobrou přesností odpovídá směru k severu 

Pozice souřadnicového pólu se však na hvězdném pozadí mění, a to v důsledku pohybu rotační osy Země, vyvolaného působením okolních těles Sluneční soustavy (tzv. precese ekvinokcií). Na hvězdném pozadí pak poloha rotačního pólu opisuje kružnici s poloměrem 47° a jedna perioda trvá přibližně 25 770 let – hovoříme o tzv. platonském roce. 

Proměnlivý sever

Pól se tudíž v průběhu času přesouvá od stálice ke stálici. Aktuálně se sice nachází poblíž Polárky, kterou od jeho skutečné pozice dělí méně než 1°, před pěti tisíci lety však ležel poblíž hvězdy Thuban ze souhvězdí Draka. Kolem roku 10 000 se pak „přiblíží“ k velmi jasnému Denebu (asi 7° od pólu) a okolo roku 13 700 se stane severkou rovněž výrazně jasná Vega (méně než 5°). 

TIP: Severní pól cestuje na východ: Nadešel čas překlopení magnetického pole Země?

V některých epochách se v bezprostřední blízkosti souřadnicového pólu nenachází žádná stálice viditelná pouhýma očima. Tak tomu bylo například v dobách rozmachu Římské říše, a tehdejší navigátoři si tedy museli pomáhat jinak. 

  • Zdroj textu

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií

    Tajemství vesmíru


Další články v sekci