Kdy se dočkáme pilotované výpravy na Mars?

10.06.2017 - Tomáš Přibyl

Na Mars! -<p>Pilotovaná výprava na Mars je největším cílem současné kosmonautiky</p>
Na Mars! -

Pilotovaná výprava na Mars je největším cílem současné kosmonautiky


Reklama

NASA slibuje, že pokud se podaří dovést do zdárného konce vývoj obří rakety SLS (Space Launch System) a lodi Orion, bude při rozumné úrovni financování schopná poslat člověka na Mars v roce 2038. Komentátoři však dodávají, že podobný program musí přečkat několik volebních období amerických prezidentů i nespočet změn v Kongresu USA. A to vše může „rozumnou úroveň“ financování dost výrazně ovlivnit.

Naproti tomu soukromá firma SpaceX tvrdí, že dokáže vyslat lidi na rudou planetu už v roce 2024, a to pomocí nové architektury a inovativního přístupu: Vše by měl představit zakladatel společnosti a vizionář Elon Musk již letos v září. Pravdou zůstává, že některé termíny prezentované firmou SpaceX jsou velmi šibeniční a že je musíme brát s rezervou. Zároveň je však nutné konstatovat, že společnost své sliby plní – nebo je nahrazuje ještě smělejšími projekty (přestože let na Mars deklaruje jako jednoznačný cíl už od svého založení).

Nicméně pohled do minulosti nám připomíná, že již v 60. letech minulého století slibovaly Spojené státy pilotovanou výpravu na rudou planetu uskutečněnou v horizontu dvaceti let v rámci vyvrcholení programu Apollo. V 80. letech ohlašoval stejný termín Sovětský svaz při představování superrakety Eněrgija. O pár let později hovořil o dvacetileté lhůtě pro misi na Mars americký prezident George Bush. A takto bychom mohli pokračovat. Jeden starý bonmot proto praví, že na Mars poletíme za dvacet let. A pár desítek roků to ještě platit bude.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2016

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tající ledy sice uvolňují cestu ledoborcům, pro běžné lodě však zůstává Severozápadní průjezd nedostupný. Poprvé tudy dokázal proplout Roald Amundsen při výpravě, jež započala roku 1903. 

Zajímavosti
Revue
Věda

Netopýři se kořistí pavouků stávají mnohem častěji, než si biologové dříve mysleli.

Příroda

Podle některých věděckých teorií existuje na Plutu skrytý podpovrchový kapalný oceán.

Vesmír
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907