Když nás šálí zrak: Kdy můžeme zahlédnout tzv. Brockenský přízrak?

16.01.2021 - Michal Švanda

<p>Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog <strong>Johann Silberschlag</strong>. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.</p>

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.


Reklama

Jste vysoko v horách, do zad vám pálí ostré sluneční paprsky. Dole v údolí se převaluje mlha. Podíváte se směrem od Slunce a na mlžné stěně uvidíte svůj protažený stín. A nejen to – bude ho obklopovat duhový kruh jako svatozář. Právě jste spatřili tzv. Brockenský přízrak, odborně gloriolu.

Tento optický jev v atmosféře vzniká zpětným ohybem světelných paprsků na kapičkách vody a projevuje se jako slabé soustředné prstence kolem stínů vržených na vrstvu oblačnosti či mlhy. Původem se velmi podobá koróně, kterou pozorujeme u Slunce nebo u Měsíce přes oblačnost, kdy jejich kotouč rovněž obklopují soustředné kruhové prstence. 

TIP: Za jakých podmínek vznikají světelné sloupy v atmosféře?

A proč právě Brockenský přízrak? Popsaný jev lze totiž často spatřit z hory Brocken v německém pohoří Harz. Vrchol je snadno dostupný, představuje oblíbený cíl výletníků a v okolí se nezřídka tvoří mlha. Zahlédnout na Brockenu gloriolu tedy není nijak výjimečné. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907