Když nás šálí zrak: Kdy můžeme zahlédnout tzv. Brockenský přízrak?

16.01.2021 - Michal Švanda

<p>Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog <strong>Johann Silberschlag</strong>. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.</p>

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.


Reklama

Jste vysoko v horách, do zad vám pálí ostré sluneční paprsky. Dole v údolí se převaluje mlha. Podíváte se směrem od Slunce a na mlžné stěně uvidíte svůj protažený stín. A nejen to – bude ho obklopovat duhový kruh jako svatozář. Právě jste spatřili tzv. Brockenský přízrak, odborně gloriolu.

Tento optický jev v atmosféře vzniká zpětným ohybem světelných paprsků na kapičkách vody a projevuje se jako slabé soustředné prstence kolem stínů vržených na vrstvu oblačnosti či mlhy. Původem se velmi podobá koróně, kterou pozorujeme u Slunce nebo u Měsíce přes oblačnost, kdy jejich kotouč rovněž obklopují soustředné kruhové prstence. 

TIP: Za jakých podmínek vznikají světelné sloupy v atmosféře?

A proč právě Brockenský přízrak? Popsaný jev lze totiž často spatřit z hory Brocken v německém pohoří Harz. Vrchol je snadno dostupný, představuje oblíbený cíl výletníků a v okolí se nezřídka tvoří mlha. Zahlédnout na Brockenu gloriolu tedy není nijak výjimečné. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Noční můry, spojené s hrůznými pocity, se dostavují zpravidla ve „snové“ fázi REM spánku a po probuzení si je člověk jasně pamatuje.

Zajímavosti

Rozhraní se dvěma soustavami elektrod čte signály mozkových buněk a překládá představy pacienta o psaní do skutečného textu na obrazovce počítače.

Věda

Německé nacistické jednotky vjíždějící 15. března 1939 do Brna, ve kterém žilo v té době přes 50 000 Němců.

Historie
Vesmír
Revue

Každý večer samice pravidelně vylezla s mláďaty téměř ve stejnou dobu. Postupem času jim dávala větší a větší volnost.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907