Když nás šálí zrak: Kdy můžeme zahlédnout tzv. Brockenský přízrak?

16.01.2021 - Michal Švanda

<p>Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog <strong>Johann Silberschlag</strong>. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.</p>

Tzv. Brockenský přízrak poprvé popsal v roce 1780 německý vědec a teolog Johann Silberschlag. Objevil ho při letu balónem nad horou Brocken v německém pohoří Harz.


Reklama

Jste vysoko v horách, do zad vám pálí ostré sluneční paprsky. Dole v údolí se převaluje mlha. Podíváte se směrem od Slunce a na mlžné stěně uvidíte svůj protažený stín. A nejen to – bude ho obklopovat duhový kruh jako svatozář. Právě jste spatřili tzv. Brockenský přízrak, odborně gloriolu.

Tento optický jev v atmosféře vzniká zpětným ohybem světelných paprsků na kapičkách vody a projevuje se jako slabé soustředné prstence kolem stínů vržených na vrstvu oblačnosti či mlhy. Původem se velmi podobá koróně, kterou pozorujeme u Slunce nebo u Měsíce přes oblačnost, kdy jejich kotouč rovněž obklopují soustředné kruhové prstence. 

TIP: Za jakých podmínek vznikají světelné sloupy v atmosféře?

A proč právě Brockenský přízrak? Popsaný jev lze totiž často spatřit z hory Brocken v německém pohoří Harz. Vrchol je snadno dostupný, představuje oblíbený cíl výletníků a v okolí se nezřídka tvoří mlha. Zahlédnout na Brockenu gloriolu tedy není nijak výjimečné. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907