Reklama


Když prší buvoli: Buvolí holky se rodí jen za dobrého počasí

13.12.2016 - Zuzana Teličková

Studiem buvolů afrických (Syncerus caffer) v Národním parku Kruger v Jihoafrické republice prokázal tým Pima van Hoofta z Wageningen University v Nizozemí existenci vzájemného vztahu mezi informací nesenou mužským chromozomem Y a poměrem pohlaví plodu

Budou se rodit holky -<p>Dlouhotrvající slunečné počasí znamená u buvolů kaferských vyšší šance pro narození samiček</p>
Budou se rodit holky -

Dlouhotrvající slunečné počasí znamená u buvolů kaferských vyšší šance pro narození samiček


Reklama

Z výzkumu vyplývá, že v období dešťů se rodí více mláďat mužského pohlaví, kdežto v době, kdy jsou zvířata oslabena dlouhotrvajícím suchem a nedostatkem potravy a kvalita spermatu znatelně klesá, přichází na svět více samiček. Podle van Hoofta jde o důkaz existence genů, které jsou zodpovědné nejen za počet, kvalitu a funkci spermií s chromozomem X i Y, ale i za poměr pohlaví v populaci.

TIP: Mravenci zatočí s obřími žábami aneb Kočičí žrádlo v boji proti ropuchám

Výzkum byl založen na údajích o 200 telatech a 3 000 dosud nenarozených plodů z období v letech 1978 až 1998. Studie naznačuje, že u savců možná existuje zvláštní mechanizmus řízený těmito dosud neznámými geny.

  • Zdroj textu:

    Příroda 6/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907