Když se Země rozhněvá (4): Australské azbestové město duchů

30.07.2021 - Barbora Jelínková

Pokud jde o ekologická rizika způsobená lidskou činností, k těm nejnebezpečnějším patří těžba azbestu. Své o tom ví například v australském Wittenoomu: Tamní úřady dokonce někdejší těžební oblasti srovnávají s Černobylem a hovoří o největší bezpečnostní tragédii v celé Austrálii.

<p>Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.</p>

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.


Reklama

Pokud jde o ekologická rizika způsobená lidskou činností, k těm nejnebezpečnějším patří těžba azbestu. Směs vláknitých křemičitanů se především díky své ohnivzdornosti v minulosti hojně využívala coby stavební materiál. Poté, co se prokázala její rakovinotvornost, se však dostala na černou listinu a dnes stojí používání azbestu v mnoha státech včetně Česka mimo zákon. Důsledky boomu z minulého století ovšem přetrvávají, jak dobře vědí třeba v australském Wittenoomu: Tamní úřady dokonce někdejší těžební oblasti srovnávají s Černobylem a hovoří o největší bezpečnostní tragédii v celé Austrálii. 

Rakovina najisto

Kontaminace azbestem dosahuje ve zmíněné lokalitě alarmujících rozměrů. Toxický materiál znehodnotil areál o rozloze 50 tisíc hektarů a osada byla v 70. letech cíleně vysídlena. Případné návštěvníky varují před vstupem výstražné cedule, a Wittenoom dokonce záměrně chybí v mapách. V roce 2016 tam oficiálně žili pouze tři lidé, neboť nebezpečí není ani zdaleka zanedbatelné. I krátké vystavení tak silně znečištěnému prostředí může mít závažné zdravotní následky, zejména v podobě rakoviny plic. 

TIP: Dvojnásob zamořený Černobyl: Odvrácená strana zájmu o město duchů

V důsledku intenzivní těžby, ukončené již před více než půlstoletím, zemřely podle oficiálních údajů řádově tisíce někdejších obyvatel. Úřady dnes přitom bojují s nebezpečným trendem: Rostoucí popularita extrémní turistiky totiž podněcuje uživatele sociálních sítí, kteří se předhánějí v publikování snímků pořízených při „zakázané“ návštěvě Wittenoomu. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907