Ostrov Skellig Michael: Křesťanský klášter utopený v moři

V nejzápadnějším cípu Irska jsou rozesety drobné ostrůvky, z nichž jeden skrývá z historického hlediska opravdový unikát. Tamní křesťanský klášter vybudovali mniši již někdy před čtrnácti stoletími

17.03.2021 - Kateřina Vašků



Skellig Michael nebo též Great Skellig (irsky Sceilig Mhichíl) představuje jeden ze dvou ostrůvků (druhý se nazývá Small Skellig) v nejzápadnějším výběžku irského pobřeží. Ostrov, jehož valnou část tvoří nepřístupná skaliska omývaná vlnami Atlantského oceánu, dnes spadá pod správu irského hrabství Kerry. 

Great Skellig zaujímá plochu 21,9 hektaru asi dvanáct kilometrů od pobřeží a jeho dominantu představují ruiny starobylého křesťanského kláštera s původem zřejmě až v 6. století. A jak se lidé na tento „konec světa“, jak jej nazývali Keltové, dostali? Jedna z legend praví, že se sem po neshodách s jiným vladařem uchýlil Duagh, král West Munsteru. Bezpečně však pouze víme, že do založení kláštera byl ostrov neobydlený. 

Útěk před bouřemi 

Jméno Saint Michael se pro místo vžilo zřejmě kolem roku 950, kdy ke klášteru přibyl kostel stejného názvu. S definitivní platností opustili mniši zdi tamního opatství koncem 12. nebo počátkem 13. století. Ochlazující se klima s narůstajícím množstvím nemilosrdných bouří se ukázalo být pro trvalé obývání nesnesitelným. Irská církev pak mnichům určila nové působiště – opatství v Ballinskelligs.

TIP: Gruzínský klášter v Katški: Pilíř ke slávě Boží a magnet pro turisty

V současnosti slouží ostrov prodchnutý křesťanskou historií jako turistická atrakce, ovšem pozor – pouze v létě a za pěkného počasí. Je-li příliš vlhko či větrno, panuje z bezpečnostních důvodů (schody do kláštera jsou nerovné a strmé) na starobylé místo zákaz vstupu. Na prohlídku mají navíc šťastlivci pouhé dvě hodiny a celkově může být na ostrově přítomno maximálně 250 lidí.


Další články v sekci