Kolik ve vesmíru existuje hvězdných černých děr?

Astronomové a astrofyzici rozlišují tři typy černých děr, přičemž nejpočetnější skupinou jsou černé díry vzniklé gravitačním kolapsem hvězd. Kolik takových černých děr se ve vesmíru nachází?

14.01.2023 - Michal ŠvandaČerné díry patří jednoznačně mezi největší „tahouny“ výzkumů teoretických astrofyziků. Exotické objekty, v nichž se platné fyzikální teorie dostávají na své hranice a za ně, obestírá řada záhad. Prozatím víme, že existují tři typy: Hvězdné černé díry tvoří výsledek vývoje velmi hmotných stálic a jejich hmotnost nejspíš nepřesahuje 150násobek Slunce. Černé veledíry se nacházejí v jádrech galaxií a dosahují zhruba milionu až deseti miliard slunečních hmotností. Na pomezí uvedených dvou kategorií leží černé díry střední hmotnosti, jejichž pozorování jsou však v současnosti spíš nejistá.

TIP: Výstřednosti temných monster: Největší, nejmenší a kanibalské černé díry

Uvedené typy tedy známe. Lze ovšem odhadnout, jak často se ve vesmíru vyskytují? Nedávno publikovaná práce zkoumala rozmanitost černých děr jednotlivých hmotností a propojila modely vývoje stálic, dvojhvězd a chemismu v rámci galaxií. Porovnáním se současnými pozorováními pak badatelé dospěli k závěru, že se v kosmu musí nacházet přinejmenším 40 trilionů hvězdných černých děr (40 000 000 000 000 000 000). V místním vesmíru to v průměru znamená, že jejich celková hmotnost víc než stonásobně překonává hmotnost veleděr v jádrech galaxií.


Další články v sekci