Kolik ve vesmíru existuje hvězdných černých děr?

14.01.2023 - Michal Švanda

Astronomové a astrofyzici rozlišují tři typy černých děr, přičemž nejpočetnější skupinou jsou černé díry vzniklé gravitačním kolapsem hvězd. Kolik takových černých děr se ve vesmíru nachází?


Reklama

Černé díry patří jednoznačně mezi největší „tahouny“ výzkumů teoretických astrofyziků. Exotické objekty, v nichž se platné fyzikální teorie dostávají na své hranice a za ně, obestírá řada záhad. Prozatím víme, že existují tři typy: Hvězdné černé díry tvoří výsledek vývoje velmi hmotných stálic a jejich hmotnost nejspíš nepřesahuje 150násobek Slunce. Černé veledíry se nacházejí v jádrech galaxií a dosahují zhruba milionu až deseti miliard slunečních hmotností. Na pomezí uvedených dvou kategorií leží černé díry střední hmotnosti, jejichž pozorování jsou však v současnosti spíš nejistá.

TIP: Výstřednosti temných monster: Největší, nejmenší a kanibalské černé díry

Uvedené typy tedy známe. Lze ovšem odhadnout, jak často se ve vesmíru vyskytují? Nedávno publikovaná práce zkoumala rozmanitost černých děr jednotlivých hmotností a propojila modely vývoje stálic, dvojhvězd a chemismu v rámci galaxií. Porovnáním se současnými pozorováními pak badatelé dospěli k závěru, že se v kosmu musí nacházet přinejmenším 40 trilionů hvězdných černých děr (40 000 000 000 000 000 000). V místním vesmíru to v průměru znamená, že jejich celková hmotnost víc než stonásobně překonává hmotnost veleděr v jádrech galaxií.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907