Kolonie živočichů připomínajících medúzy odstavila dva jihokorejské reaktory

10.04.2021 - Stanislav Mihulka

Přemnožené salpy ucpaly chladicí systém hned dvou jihokorejských jaderných reaktorů a ty tak musely být na čas odstavené. Jde již o druhou podobnou událost za poslední dva měsíce.

<p>V jaderné elektrárně Hanul v Jižní Koreji je momentálně v provozu 6 tlakovodních reaktorů (PWR) s celkovým instalovaným výkonem 5 881 MW. Dva z těchto reaktorů musely být odstaveny kvůli problémům s přemnoženými salpami.</p>

V jaderné elektrárně Hanul v Jižní Koreji je momentálně v provozu 6 tlakovodních reaktorů (PWR) s celkovým instalovaným výkonem 5 881 MW. Dva z těchto reaktorů musely být odstaveny kvůli problémům s přemnoženými salpami.


Reklama

Pozemské oceány jsou domovem mnoha stvoření, která na první pohled jako by ani nepocházela z našeho světa. Platí to i pro salpy (Thaliacea) – podivuhodné, často průhledné a bizarně tvarované mořské organismy, jejichž kolonie se vznášejí v oceánu. Ve skutečnosti náležejí k pláštěncům, k nimiž vedle salp patří třeba sumky nebo vršenky. Jak ukazuje čerstvý případ z Jižní Koreje, i takto na pohled nenápadná a neškodná stvoření mohou nadělat pořádnou paseku. Obzvlášť, pokud se přemnoží…

Salpy nejsou pro obyvatele jihokorejského pobřeží ničím neznámým. Ve větší či menší míře se zde pravidelně objevují vždy s počátkem léta. Letos ale dorazily nezvykle brzy, což odborníci dávají do souvislosti s teplými proudy a měnícím se klimatem. Nečekaný „salpageddon“ bohužel nezůstal bez následků – přemnožené salpy ucpaly chladicí systém hned dvou jihokorejských jaderných reaktorů.

Tuze drahý salpageddon

Reaktory Hanul 1 a 2, které provozuje jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company na východním pobřeží státu, to zasáhlo natolik, že musely být odstaveny z provozu. Každý z nich má přitom výkon 950 megawattů. Nejde přitom o první vynucenou odstávku – již v březnu byly oba reaktory několik dnů mimo provoz ze stejného důvodu. Podle analytika agentury Bloomberg si tehdejší odstávka vyžádala náklady ve výši 21,8 milionu dolarů (v přepočtu téměř půl miliardy českých korun).

TIP: Monumentální srážeč částic LHC v evropském CERNu vyřadila obyčejná kuna

Jižní Korea má v současnosti v provozu celkem 24 jaderných reaktorů, jejichž celkový výkon je více než 23 gigawattů. To představuje jen zhruba čtvrtinu spotřeby elektřiny v zemi a dočasné vyřazení dvou reaktorů tedy není fatální. Stojí ale hodně peněz a Jižní Korea navíc musí chybějící energii vyrobit jiným způsobem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907