Komu „patří“ Měsíc? Pozemky nakoupili američtí prezidenti i čeští politici

01.01.2022 - Barbora Jelínková


Reklama

Na povrchu Měsíce dosud stanulo dvanáct Američanů, tím však Spojeným státům pochopitelně nevzniklo žádné právo si zemského souputníka jakkoliv nárokovat. Roku 1967 podepsaly USA, Sovětský svaz a Velká Británie tzv. kosmickou smlouvu, podle níž patří Měsíc všem zemím, nelze ho okupovat, či si jej dokonce přivlastnit a jeho teritorium zůstává demilitarizované – jde o podobný právní status jako v případě Antarktidy. 

Dokument ovšem nijak neupravoval požadavky soukromých a právnických osob, čehož v roce 1980 využil jistý Dennis Hope. Více méně „oznámil“ Organizaci spojených národů, že si Měsíc – ale také ostatní planety Sluneční soustavy i jejich průvodce – přivlastňuje a hodlá prodávat tamní pozemky. Jelikož nikdy neobdržel zamítavou odpověď, vyložil si mlčení jako souhlas: Založil soukromou společnost Lunar Embassy a jejím prostřednictvím nabízí zájemcům vesmírnou půdu k prodeji. Konkrétně za jeden lunární akr si Hope účtuje v přepočtu asi 500 korun a kupující dostane jako potvrzení stříbrnou destičku se jménem i mapkou vybrané lokality.

TIP: Zájem o zdroje surovin na Měsíci roste: Vědci se obávají možných konfliktů

O netradiční službu přitom panuje značný zájem: Svůj kousek Měsíce má už přes osm milionů lidí, včetně bývalých amerických prezidentů George Bushe či Jimmyho Cartera nebo herců Toma Cruise a Clinta Eastwooda. Mimochodem, pozemek na Měsíci „vlastní“ také bývalý předsda ČSSD a bývalý český premiér Jiří Paroubek nebo třeba bývalý primátor Prahy Pavel Bém.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907