Reklama


Korálový trojúhelník: Filipínský chráněný park Tubbataha ohrožuje rybolov

26.01.2019 - Kateřina Helán Vašků

Filipínský chráněný park Tubbataha člověk dosud neosídlil, ostatních obyvatel má však oblast nepočítaně – ať už jde o ryby, žraloky, ptáky, či vzácné druhy želv. Nicméně i jeden z posledních panenských rájů v poslední době čelí ohrožení. A na vině je především nadměrný rybolov

<p>Jeden z obyvatel filipínského parku, rejnok manta, se od roku 2011 řadí mezi ohrožené druhy.</p>

Jeden z obyvatel filipínského parku, rejnok manta, se od roku 2011 řadí mezi ohrožené druhy.


Reklama

Přibližně 170 km jihovýchodně od filipínského města Puerto Princessa, v samotném srdci Suluského moře, leží jedno z posledních člověkem nedotčených přírodních království. Chráněný park Tubbataha Reefs Natural Park (Bahurang Tubbataha) se rozkládá na ploše bezmála 100 000 hektarů, přičemž jej tvoří dva atoly – Severní a Jižní – a několik menších korálových útesů. 

Koráli a potápěči

Mimo unikátní mořskou krajinu spočívá jeho význam především v ohromné druhové rozmanitosti. Víc než dvě třetiny chráněného území porůstají koráli a hostí pestrý vodní život. Lokalitu tak obývají kolonie mořských želv, z nichž některé druhy jako kareta pravá patří mezi kriticky ohrožené. Především Severní atol pak nabízí útočiště mnoha vzácným mořským ptákům.

Tubbataha se v poslední době stala vyhledávaným cílem potápěčů, kteří přijíždějí obdivovat tzv. korálové stěny – místa, kde korálový útes náhle končí a propadá se do hloubky. Zmíněné přírodní hráze jsou domovem mnoha kolonií ryb, včetně kranasů obrovských, žraloků z čeledi kladivounovitých, barakud, rejnoků mant či nádherně zbarvených ploskozubců uzdičkových. 

Poklad pod hladinou

Tubbataha tvoří součást tzv. korálového trojúhelníku: Rozlehlá tichomořská oblast zahrnuje kromě Filipín také Malajsii, Indonésii, Východní Timor, Papuu-Novou Guineu či Šalamounovy ostrovy a svou rozmanitostí konkuruje i Velkému bariérovému útesu na severovýchodním pobřeží Austrálie.

TIP: Fénixovy ostrovy: Prozkoumejte největší chráněnou mořskou rezervaci na světě

Pro badatele má přitom filipínský park nedozírný význam: Vyskytuje se tam totiž přes 350 popsaných druhů korálů a téměř 500 rybích druhů, obývajících korálové útesy. Při troše štěstí lze narazit rovněž na některý z jedenácti druhů delfínů a velryb, jež místo vyhledávají. Bohužel i tuto panenskou lokalitu dnes ohrožuje řada faktorů, přičemž nejvíc trpí necitlivým rybolovem. Nezbývá než doufat, že se druhovou pokladnici – poskytující zcela unikátní vhled do podmořského života – podaří zachovat. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

První osmanští vojáci se objevili před Vídní 21. září 1529. Hlavní osmanské vojsko dorazilo o pět dnů později.

Historie
Revue

Griffithova observatoř z ptačí perspektivy.

Zajímavosti

Hlavní příčinu rakoviny vaječníků dosud lékaři neznají, v časných stádiích nejsou téměř žádné příznaky a nádory tak často bývají odhaleny náhodně.

Věda

Magické graffiti v soutěsce Creswell Crags

Věda

Hyády. Nejjasnější oranžová hvězda je Aldebaran, který do hvězdokupy nepatří

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907