Korálový trojúhelník: Filipínský chráněný park Tubbataha ohrožuje rybolov

26.01.2019 - Kateřina Helán Vašků

Filipínský chráněný park Tubbataha člověk dosud neosídlil, ostatních obyvatel má však oblast nepočítaně – ať už jde o ryby, žraloky, ptáky, či vzácné druhy želv. Nicméně i jeden z posledních panenských rájů v poslední době čelí ohrožení. A na vině je především nadměrný rybolov

<p>Jeden z obyvatel filipínského parku, rejnok manta, se od roku 2011 řadí mezi ohrožené druhy.</p>

Jeden z obyvatel filipínského parku, rejnok manta, se od roku 2011 řadí mezi ohrožené druhy.


Reklama

Přibližně 170 km jihovýchodně od filipínského města Puerto Princessa, v samotném srdci Suluského moře, leží jedno z posledních člověkem nedotčených přírodních království. Chráněný park Tubbataha Reefs Natural Park (Bahurang Tubbataha) se rozkládá na ploše bezmála 100 000 hektarů, přičemž jej tvoří dva atoly – Severní a Jižní – a několik menších korálových útesů. 

Koráli a potápěči

Mimo unikátní mořskou krajinu spočívá jeho význam především v ohromné druhové rozmanitosti. Víc než dvě třetiny chráněného území porůstají koráli a hostí pestrý vodní život. Lokalitu tak obývají kolonie mořských želv, z nichž některé druhy jako kareta pravá patří mezi kriticky ohrožené. Především Severní atol pak nabízí útočiště mnoha vzácným mořským ptákům.

Tubbataha se v poslední době stala vyhledávaným cílem potápěčů, kteří přijíždějí obdivovat tzv. korálové stěny – místa, kde korálový útes náhle končí a propadá se do hloubky. Zmíněné přírodní hráze jsou domovem mnoha kolonií ryb, včetně kranasů obrovských, žraloků z čeledi kladivounovitých, barakud, rejnoků mant či nádherně zbarvených ploskozubců uzdičkových. 

Poklad pod hladinou

Tubbataha tvoří součást tzv. korálového trojúhelníku: Rozlehlá tichomořská oblast zahrnuje kromě Filipín také Malajsii, Indonésii, Východní Timor, Papuu-Novou Guineu či Šalamounovy ostrovy a svou rozmanitostí konkuruje i Velkému bariérovému útesu na severovýchodním pobřeží Austrálie.

TIP: Fénixovy ostrovy: Prozkoumejte největší chráněnou mořskou rezervaci na světě

Pro badatele má přitom filipínský park nedozírný význam: Vyskytuje se tam totiž přes 350 popsaných druhů korálů a téměř 500 rybích druhů, obývajících korálové útesy. Při troše štěstí lze narazit rovněž na některý z jedenácti druhů delfínů a velryb, jež místo vyhledávají. Bohužel i tuto panenskou lokalitu dnes ohrožuje řada faktorů, přičemž nejvíc trpí necitlivým rybolovem. Nezbývá než doufat, že se druhovou pokladnici – poskytující zcela unikátní vhled do podmořského života – podaří zachovat. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Židé v koncentračním táboře Buchenwald při osvobození Američany v dubnu 1945.

Zajímavosti

Ani vzdání se trůnu a dvojnásobné zmrzačení nezachránilo knížeti Jaromírovi život.

Historie

Raný koncept roveru projektu AREE pro Venuši.

Vesmír

Snímkování pomocí LIDARu dovoluje rekonstruovat jinak neviditelné či dávno zaniklé stavby.

Věda
Věda

Parašutisté si prohlížejí jeden ze sestřelených amerických letounů

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907