Kosmická observatoř Fermi pozorovala gama záření ze skrytých slunečních erupcí

08.02.2017 - Stanislav Mihulka

Ohromující výrony koronální hmoty o sobě dávají vědět, i když k nim dojde na odvrácené straně Slunce

Slunce na UV snímku -<p>Na Slunci můžeme pozorovat i skryté erupce z odvrácené strany</p>
Slunce na UV snímku -

Na Slunci můžeme pozorovat i skryté erupce z odvrácené strany


Reklama

Mezinárodní tým vědců využil služeb kosmické observatoře Fermi, kterou provozuje NASA, a s její pomocí pozoroval vysokoenergetické gama záření skrytých slunečních erupcí. Tyto erupce se odehrály na odvrácené straně Slunce a nebylo tudíž možné je pozorovat přímo.

Takové události jsou poměrně vzácné. Nicola Omodei ze Stanfordské univerzity v Kalifornii a její spolupracovníci zachytili gama záření ze skrytých erupcí celkem třikrát: 11. října 2013, 6. ledna 2014 a 1. září 2014.

Gama záření a výrony koronální hmoty

Všechny tři události přitom byly spojené s intenzivními výrony koronální hmoty (anglicky coronal mass ejection, CME) při nichž byly do okolního prostoru ze sluneční korony vyvrženy miliardy tun sluneční plazmy. Vyvržená hmota se v takovém případě pohybuje rychlostí až milionů kilometrů za hodinu.

Vědci se domnívají, že pozorované gama záření vzniká, když dojde k extrémnímu urychlování částic na předním okraji vyvržené koronální hmoty. Urychlené částice zřejmě putují podél siločar magnetických polí Slunce a dostanou se na přivrácenou stranu Slunce, na místo, které je protilehlé vůči místu, kde došlo k výronu koronální hmoty.

TIP: Kosmická observatoř Fermi objevila rekordní gama dvojhvězdu

Když se urychlené částice střetnou s povrchem Slunce, tak podle všeho dojde k vyzáření vysokoenergetických gama paprsků, které pak zachytí kosmická observatoř Fermi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA's Goddard Space Flight Center

  • Zdroj fotografií: NASA / SDO / AIADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907