Kosmická observatoř Fermi pozorovala gama záření ze skrytých slunečních erupcí

08.02.2017 - Stanislav Mihulka

Ohromující výrony koronální hmoty o sobě dávají vědět, i když k nim dojde na odvrácené straně Slunce

Slunce na UV snímku -<p>Na Slunci můžeme pozorovat i skryté erupce z odvrácené strany</p>
Slunce na UV snímku -

Na Slunci můžeme pozorovat i skryté erupce z odvrácené strany


Reklama

Mezinárodní tým vědců využil služeb kosmické observatoře Fermi, kterou provozuje NASA, a s její pomocí pozoroval vysokoenergetické gama záření skrytých slunečních erupcí. Tyto erupce se odehrály na odvrácené straně Slunce a nebylo tudíž možné je pozorovat přímo.

Takové události jsou poměrně vzácné. Nicola Omodei ze Stanfordské univerzity v Kalifornii a její spolupracovníci zachytili gama záření ze skrytých erupcí celkem třikrát: 11. října 2013, 6. ledna 2014 a 1. září 2014.

Gama záření a výrony koronální hmoty

Všechny tři události přitom byly spojené s intenzivními výrony koronální hmoty (anglicky coronal mass ejection, CME) při nichž byly do okolního prostoru ze sluneční korony vyvrženy miliardy tun sluneční plazmy. Vyvržená hmota se v takovém případě pohybuje rychlostí až milionů kilometrů za hodinu.

Vědci se domnívají, že pozorované gama záření vzniká, když dojde k extrémnímu urychlování částic na předním okraji vyvržené koronální hmoty. Urychlené částice zřejmě putují podél siločar magnetických polí Slunce a dostanou se na přivrácenou stranu Slunce, na místo, které je protilehlé vůči místu, kde došlo k výronu koronální hmoty.

TIP: Kosmická observatoř Fermi objevila rekordní gama dvojhvězdu

Když se urychlené částice střetnou s povrchem Slunce, tak podle všeho dojde k vyzáření vysokoenergetických gama paprsků, které pak zachytí kosmická observatoř Fermi.

  • Zdroj textu:

    NASA's Goddard Space Flight Center

  • Zdroj fotografií: NASA / SDO / AIA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907