Krajina věčné bouře: U jezera Maracaibo uhodí průměrně 28 blesků za minutu

Znáte přísloví, podle kterého blesk neuhodí dvakrát do stejného místa? Pro venezuelské jezero Maracaibo to zjevně neplatí

31.01.2019 - Martin Reichman



Především v oblastech okolo rovníku jsou bouře doprovázené stovkami blesků poměrně běžné. Například v jedné horské vesničce v Demokratické republice Kongo vědci napočítali 158 úderů blesku na jeden kilometr čtvereční. Dlouho tak byla vesnička Kifuka považována za „elektricky nejnabitější“ místo na Zemi. Ještě divočejším místem je ale okolí venezuelského jezera Maracaibo.

Věčná bouře

V místech, kde se řeka Catatumbo vlévá do venezuelského jezera Maracaibo, zuří bouřka 260 dní v roce. Každý den tam tak uhodí tisíce blesků. Hromová lokalita se dokonce dostala do Guinnessovy knihy rekordů za „nejvyšší koncentraci blesků na čtvereční kilometr“. Nekonečné kaskády bouřkových mračen dají místním vydechnout jen během sušších měsíců, tedy v lednu a v únoru. Za nejaktivnější období se naopak považuje říjen, kdy tamní hromobití takřka neutichá a oblohu křižuje každou minutu průměrně 28 blesků.

TIP: Světové rekordy blesků: Nejdéle trvající blesk z Francie a nejdelší blesk z Oklahomy

Teorií proč právě jezero Maracaibo přitahuje blesky existuje několik. V 60. letech minulého století vědci vysokou bouřkovou aktivitu připisovali zdejším podzemním zásobám uranu. Později pracovali s možností, že za zvýšenou vodivost vzduchu může metan unikající z nedalekých ropných polí. Současné teze se zase přiklánějí spíše k možnosti, že zdejší extrémní bouřkovou aktivitu způsobuje kombinace místní topografie a působení větru.

Jezero je totiž ze tří stran obklopeno horami, a tak se nad ním setkává horký a vlhký vzduch z Karibiku s klesajícími studenými masami z hor. Díky poloze v tropech je horký vzduch stále doplňován, a tak mohou bouře trvat dlouhou dobu.

  • Zdroj textu

    BBC

  • Zdroj fotografií

    Marcial Hernández


Další články v sekci