Krása falešného úsvitu: Zodiakální světlo v centru Mléčné dráhy

15.02.2017 - Martin Reichman

Falešný úsvit -<p>Zodiakální světlo vzniká odrazem slunečního světla od kosmického prachu, který je přítomen ve vnitřní Sluneční soustavě.</p>
Falešný úsvit -

Zodiakální světlo vzniká odrazem slunečního světla od kosmického prachu, který je přítomen ve vnitřní Sluneční soustavě.


Reklama

Obloha je plná optických jevů, které mohou komplikovat pozorování vesmíru. Zatímco pro astronomy představují poněkud frustrující výzvu, astrofotografům poskytují zábavu. Dokladem je i snímek Petra Horálka, fotovyslance Evropské jižní observatoře, který ukazuje centrum Mléčné dráhy překřížené tajuplným svitem zodiakálního světla.

TIP: Komplikace na cestě k exoplanetám: Pozorování brání zodiakální světlo

Střed Mléčné dráhy na obrázku vypadá, jako by byl plný inkoustově černého plynu. Ve skutečnosti jsou tmavé oblasti znakem chybějícího viditelného světla, protože obrovská oblaka prachu zakrývají světlo vzdálenějších hvězd. Ale tak jako dokáže prach vytvořit iluzi temnoty, dokáže vyrobit i iluzi světla. V tomto případě se jedná o zodiakální světlo, rozmazaný pás světla, který se nám promítá do zvířetníkových souhvězdí.

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: ESO, P. Horálek

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907