Krása falešného úsvitu: Zodiakální světlo v centru Mléčné dráhy

15.02.2017 - Martin Reichman

Falešný úsvit -<p>Zodiakální světlo vzniká odrazem slunečního světla od kosmického prachu, který je přítomen ve vnitřní Sluneční soustavě.</p>
Falešný úsvit -

Zodiakální světlo vzniká odrazem slunečního světla od kosmického prachu, který je přítomen ve vnitřní Sluneční soustavě.


Reklama

Obloha je plná optických jevů, které mohou komplikovat pozorování vesmíru. Zatímco pro astronomy představují poněkud frustrující výzvu, astrofotografům poskytují zábavu. Dokladem je i snímek Petra Horálka, fotovyslance Evropské jižní observatoře, který ukazuje centrum Mléčné dráhy překřížené tajuplným svitem zodiakálního světla.

TIP: Komplikace na cestě k exoplanetám: Pozorování brání zodiakální světlo

Střed Mléčné dráhy na obrázku vypadá, jako by byl plný inkoustově černého plynu. Ve skutečnosti jsou tmavé oblasti znakem chybějícího viditelného světla, protože obrovská oblaka prachu zakrývají světlo vzdálenějších hvězd. Ale tak jako dokáže prach vytvořit iluzi temnoty, dokáže vyrobit i iluzi světla. V tomto případě se jedná o zodiakální světlo, rozmazaný pás světla, který se nám promítá do zvířetníkových souhvězdí.

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: ESO, P. Horálek

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907