Krása vulkanické činnosti: Horké ranní slunce v Bolívii

01.09.2021 - Marek Telička

<p>Geotermální pole Sol de Mañana je součástí Národní rezervace Eduarda Avaroy </p>

Geotermální pole Sol de Mañana je součástí Národní rezervace Eduarda Avaroy 


Reklama

Že je vybuchující sopka hrozivá, by vám mohl potvrdit asi každý, kdo měl její erupci možnost pozorovat. Zároveň by vám ale skoro určitě řekl, že vulkanická činnost má svou nezpochybnitelnou krásu. Platí to i o bolivijském geotermálním poli Sol de Mañana.

Sol de Mañana znamená ve španělštině „Ranní slunce“. Toto jméno patří geotermálnímu poli na jihozápadě Bolívie. Oblast se rozkládá na ploše 10 km², v nadmořské výšce od 4 800 po 5 000 metrů. Intenzivní vulkanická činnost je patrná v jezírkách bublajícího bahna a všudypřítomného sirného pachu. Nenajdete zde gejzíry, ale na některých místech je především v ranních hodinách vidět proudy horké páry, které stoupají až do výšky kolem 50 metrů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907