Křemičitá dieta: Částice písku by mohly pomáhat v terapii obezity

29.10.2022 - Stanislav Mihulka

Upravené částice písku by mohly sloužit jako doplněk v terapii obezity. Podle australských vědců účinně omezují aktivity klíčových trávicích enzymů

<p>Nová studie naznačuje potenciál porézních částic čištěného písku ve změně vstřebávání tuků a cukrů v těle.<em> (Unsplash, Gardie Design & Social Media Marketing, CC0)</em></p>

Nová studie naznačuje potenciál porézních částic čištěného písku ve změně vstřebávání tuků a cukrů v těle. (Unsplash, Gardie Design & Social Media Marketing, CC0)


Reklama

Vědci a lékaři po celém světě hledají stále nové nástroje, které by nám pomohly zvládat rostoucí epidemii obezity. Jednou z látek, kterým badatelé v poslední době věnují velkou pozornost, je čistý křemičitý písek. Dřívější výzkum ukázal, že přidávání středně porézních zrnek písku do stravy vede k poklesu hmotnosti u myší, aniž by to mělo negativní důsledky pro zdraví.

Písek proti nadváze

Porézní zrnka písku jsou v centru pozornosti pro svůj potenciál k bezpečné léčbě obezity. Zatím ale nebylo jasné, jak vlastně v těle fungují,říká o novém výzkumu Paul Joyce z Jihoaustralské univerzity. Joyce vedl výzkumný tým, který zjišťoval, jakým způsobem zrnka písku ovlivňují metabolismus a jak přispívají k hubnutí. Výsledky vědci nedávno publikovali v časopisu Pharmaceutics.

Experimenty odhalily, že zrnka písku potlačují aktivitu slinivkových enzymů alfa-amylázy a lipázy v trávicí soustavě. Tento proces přitom těsně závisí na velikosti pórů a také na velikosti samotných částic písku. Porovnání různých typů částic také ukázalo, že nejlépe fungují částice písku s póry o velikosti 6 až 10 nanometrů. 

TIP: Nový trik pro léčbu obezity: Biochemická cigareta

V rámci našeho výzkumu jsme identifikovali parametry částic písku, které jsou nejvíce účinné proti obezitě,“ shrnuje Joyce. „Dalším krokem bude ověřit tyto výsledky u zvířecích modelů. Obezita je onemocnění, kterému je možné účinně předcházet a náš výzkum písku by k tomu mohl přispět.“

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907