Která další místa kromě Marsu a Měsíce jsou aktuálně v hledáčku NASA?

16.04.2020 - Nikol Patíková

<p>Návrh sondy VERITAS</p>

Návrh sondy VERITAS


Reklama

Od roku 1992 funguje v americké kosmické agentuře program Discovery, jehož menší mise mají doplňovat „vlajkové“ průzkumy Sluneční soustavy. NASA nyní zveřejnila čtyři nové destinace, jejichž objevování se chce věnovat. 

Sonda DAVINCI+ má studovat drsnou atmosféru Venuše bohatou na kyseliny. Při sestupu bude plynný obal fotografovat a shromáždí zásadní informace o vývoji planety. Expedice VERITAS se pak zaměří na povrch „sestry Země“. Pod názvem IVO se ukrývá výzkum Jupiterova měsíce Io, vulkanicky nejaktivnějšího známého tělesa v našem solárním systému. Během několika blízkých průletů by měl automat odhalit tamní podpovrchové procesy – a možná také poukázat na výskyt magmatického oceánu v nitru přirozeného satelitu.

TIP: Zemědělci ve vesmíru: Jak nakrmit Marťany?

Jako poslední figuruje na zmíněném seznamu mise TRIDENT k Tritonu, ledovému průvodci planety Neptun, považovanému za potenciálně obyvatelný. Během blízkého průletu sonda zmapuje tamní terén a bude pátrat po důkazech existence oceánu pod povrchem.

V minulosti v programu Discovery uspěl například projekt sondy Dawn, která zkoumala planetku Ceres, sondy Messenger zkoumající Merkur nebo kometární sondy Deep Impact.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907