Která další místa kromě Marsu a Měsíce jsou aktuálně v hledáčku NASA?

16.04.2020 - Nikol Patíková

<p>Návrh sondy VERITAS</p>

Návrh sondy VERITAS


Reklama

Od roku 1992 funguje v americké kosmické agentuře program Discovery, jehož menší mise mají doplňovat „vlajkové“ průzkumy Sluneční soustavy. NASA nyní zveřejnila čtyři nové destinace, jejichž objevování se chce věnovat. 

Sonda DAVINCI+ má studovat drsnou atmosféru Venuše bohatou na kyseliny. Při sestupu bude plynný obal fotografovat a shromáždí zásadní informace o vývoji planety. Expedice VERITAS se pak zaměří na povrch „sestry Země“. Pod názvem IVO se ukrývá výzkum Jupiterova měsíce Io, vulkanicky nejaktivnějšího známého tělesa v našem solárním systému. Během několika blízkých průletů by měl automat odhalit tamní podpovrchové procesy – a možná také poukázat na výskyt magmatického oceánu v nitru přirozeného satelitu.

TIP: Zemědělci ve vesmíru: Jak nakrmit Marťany?

Jako poslední figuruje na zmíněném seznamu mise TRIDENT k Tritonu, ledovému průvodci planety Neptun, považovanému za potenciálně obyvatelný. Během blízkého průletu sonda zmapuje tamní terén a bude pátrat po důkazech existence oceánu pod povrchem.

V minulosti v programu Discovery uspěl například projekt sondy Dawn, která zkoumala planetku Ceres, sondy Messenger zkoumající Merkur nebo kometární sondy Deep Impact.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907