Která další místa kromě Marsu a Měsíce jsou aktuálně v hledáčku NASA?

16.04.2020 - Nikol Patíková

<p>Návrh sondy VERITAS</p>

Návrh sondy VERITAS


Reklama

Od roku 1992 funguje v americké kosmické agentuře program Discovery, jehož menší mise mají doplňovat „vlajkové“ průzkumy Sluneční soustavy. NASA nyní zveřejnila čtyři nové destinace, jejichž objevování se chce věnovat. 

Sonda DAVINCI+ má studovat drsnou atmosféru Venuše bohatou na kyseliny. Při sestupu bude plynný obal fotografovat a shromáždí zásadní informace o vývoji planety. Expedice VERITAS se pak zaměří na povrch „sestry Země“. Pod názvem IVO se ukrývá výzkum Jupiterova měsíce Io, vulkanicky nejaktivnějšího známého tělesa v našem solárním systému. Během několika blízkých průletů by měl automat odhalit tamní podpovrchové procesy – a možná také poukázat na výskyt magmatického oceánu v nitru přirozeného satelitu.

TIP: Zemědělci ve vesmíru: Jak nakrmit Marťany?

Jako poslední figuruje na zmíněném seznamu mise TRIDENT k Tritonu, ledovému průvodci planety Neptun, považovanému za potenciálně obyvatelný. Během blízkého průletu sonda zmapuje tamní terén a bude pátrat po důkazech existence oceánu pod povrchem.

V minulosti v programu Discovery uspěl například projekt sondy Dawn, která zkoumala planetku Ceres, sondy Messenger zkoumající Merkur nebo kometární sondy Deep Impact.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907