Které vesmírné objekty jsou zdrojem rentgenového záření?

22.09.2018 - Michal Švanda

<p>Pozůstatky po mohutné explozi supernovy Puppis A patří k nejjasnějším zdrojům na rentgenové obloze</p>

Pozůstatky po mohutné explozi supernovy Puppis A patří k nejjasnějším zdrojům na rentgenové obloze


Reklama

Rentgenové záření kosmických objektů může mít různý původ: Pochází buď z tepelných, či netepelných procesů. Pro tepelné původce platí, že jsou zdrojem záření všech vlnových délek, avšak zastoupení jednotlivých energií se s ohledem na teplotu mění. S jejím nárůstem se maximum vyzařování posunuje ke kratším vlnovým délkám a roste význam rentgenové složky.

TIP: Vesmírná observatoř Chandra objevila záhadný zdroj rentgenového záření

Pokud se vědcům podaří změřit u nějakého objektu značnou rentgenovou složku tepelného původu, je jisté, že pochází z velmi horké látky – typicky o několika milionech stupňů. Pro příklad nemusíme chodit daleko: Ve slunečních erupcích se při rekonexi magnetického pole materiál prudce ohřívá až na desítky milionů stupňů, přičemž se stává zdrojem rentgenového záření. 

Ve zmíněných erupcích je však jeho zdrojem i brzdné záření při průniku rychlých částic do hustších vrstev atmosféry. Tento typ patří mezi netepelné původce, k nimž dále řadíme procesy v magnetických polích. Rentgenové záření tedy může vydávat překvapivě mnoho kosmických těles: od planet, včetně Země, přes hvězdy až po černé díry či jádra aktivních galaxií.  

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907