Který živý tvor byl ve vesmíru první?

08.06.2019 - Michal Švanda

Již od počátků kosmonautiky bylo jasné, že cílem je dostat na oběžnou dráhu Země a dál člověka. První experimenty však museli podstoupit jiní živí tvorové – pokusná zvířata

<p>A cesta do vesmíru je otevřená...</p>

A cesta do vesmíru je otevřená...


Reklama

Po druhé světové válce testovali Američané ukořistěné německé balistické střely V-2, výtvor Wernhera von Brauna. Když 20. února 1947 odstartovala raketa podvacáté, na palubě se v malém kontejneru nacházely mušky rodu Drosophila – neboli octomilky. Vědci na nich chtěli zkoumat vliv kosmického záření ve velkých výškách.

Tři minuty a deset sekund po vzletu dosáhla V-2 hranice 109 km, a drobný hmyz se tak stal prvním zástupcem pozemské fauny ve vesmíru. Mušky svůj výlet přečkaly: Po padesátiminutovém sestupu na padáku se ukázalo, že jsou v pořádku. Ve 40. letech začali Američané v upravených raketách V-2 vysílat do kosmu malé primáty a pokusy trvaly až do roku 1952.

TIP: Ochránci zvířat protestují: Rusko chce vyslat na Mars opice

Odborníci na druhé straně oceánu pracovali s jiným druhem savců. Třetího listopadu 1957, pouhý měsíc po úspěchu sondy Sputnik 1, odstartovala na špici rakety R-7 „dvojka“. Ve válcové schránce o délce 80 cm a průměru 64 cm byl ve speciálním postroji uchycen pes Lajka a z družice se na Zem přenášely údaje o jeho stavu a vyhodnocovaly se. Počítalo se s tím, že Lajka bude na oběžné dráze žít asi týden, poté ji mělo usmrtit přerušení dodávky kyslíku. Při startu se však porouchal stabilizátor, takže termoregulační systém nefungoval správně. Teplota v kabině tudíž záhy vystoupala na 40 °C a psík uhynul na následky přehřátí a stresu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Jana Vašinová

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907