Který živý tvor byl ve vesmíru první?

08.06.2019 - Michal Švanda

Již od počátků kosmonautiky bylo jasné, že cílem je dostat na oběžnou dráhu Země a dál člověka. První experimenty však museli podstoupit jiní živí tvorové – pokusná zvířata

<p>A cesta do vesmíru je otevřená...</p>

A cesta do vesmíru je otevřená...


Reklama

Po druhé světové válce testovali Američané ukořistěné německé balistické střely V-2, výtvor Wernhera von Brauna. Když 20. února 1947 odstartovala raketa podvacáté, na palubě se v malém kontejneru nacházely mušky rodu Drosophila – neboli octomilky. Vědci na nich chtěli zkoumat vliv kosmického záření ve velkých výškách.

Tři minuty a deset sekund po vzletu dosáhla V-2 hranice 109 km, a drobný hmyz se tak stal prvním zástupcem pozemské fauny ve vesmíru. Mušky svůj výlet přečkaly: Po padesátiminutovém sestupu na padáku se ukázalo, že jsou v pořádku. Ve 40. letech začali Američané v upravených raketách V-2 vysílat do kosmu malé primáty a pokusy trvaly až do roku 1952.

TIP: Ochránci zvířat protestují: Rusko chce vyslat na Mars opice

Odborníci na druhé straně oceánu pracovali s jiným druhem savců. Třetího listopadu 1957, pouhý měsíc po úspěchu sondy Sputnik 1, odstartovala na špici rakety R-7 „dvojka“. Ve válcové schránce o délce 80 cm a průměru 64 cm byl ve speciálním postroji uchycen pes Lajka a z družice se na Zem přenášely údaje o jeho stavu a vyhodnocovaly se. Počítalo se s tím, že Lajka bude na oběžné dráze žít asi týden, poté ji mělo usmrtit přerušení dodávky kyslíku. Při startu se však porouchal stabilizátor, takže termoregulační systém nefungoval správně. Teplota v kabině tudíž záhy vystoupala na 40 °C a psík uhynul na následky přehřátí a stresu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Jana Vašinová

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907