Ladislav Pohrobek: Záhadně zemřelý mladý král

01.10.2016 - Redakce 100+1 historie

<p>Ladislav Pohrobek na smrtelném loži děkuje zemskému správci Jiřímu Poděbradskému.</p>

Ladislav Pohrobek na smrtelném loži děkuje zemskému správci Jiřímu Poděbradskému.


Reklama

Ladislav byl čtvrtým dítětem českého, uherského a německého krále a rakouského vévody Albrechta II. (V.) Habsburského a jeho choti Alžběty Lucemburské. Narodil se až čtyři měsíce po smrti svého otce, a proto si získal přízvisko „Pohrobek“. Alžběta se velmi snažila prosadit synova dědická práva na vládu v Uhrách, ale Uherský sněm si kvůli tureckému nebezpečí zvolil polského Vladislava Jagellonského – dospělého krále, schopného řídit obranu země. V roce 1442 zemřela Ladislavovi také matka a poručníkem se stal jeho strýc Fridrich III. – po Albrechtově smrti zvolený římským králem.

Zemští správci

O dva roky později padl Vladislav Jagellonský na křížové výpravě proti Turkům u Varny, uherský sněm uznal dědické nároky Ladislava Pohrobka a přijal ho za svého krále. Správcem království po dobu Ladislavovy nezletilosti se stal sedmihradský vojvoda János Hunyady. Ve věku 13 let (1453) byl mladý panovník zvolen a korunován i českým králem. Zatím zde ale vykonával správcovskou funkci Jiří z Poděbrad. V roce 1457 přijel Ladislav do Prahy, aby se zde oženil a natrvalo se usídlil v Praze. Na konci roku se ale roznemohl a po třech dnech záhadně zemřel. Příčina smrti – zhoubná leukémie –  byla odhalena teprve v roce 1984 antropologem Emanuelem Vlčkem. 

TIP: Dobrá volba: Jiří z Poděbrad českým králem

Smrtí mladého krále skončil první pokus v dějinách střední Evropy vytvořit mohutné podunajské soustátí, které mohlo zastavit pronikání Turků do nitra Evropy. Spor o dědictví po Ladislavu Pohrobkovi proti sobě na dlouhá desetiletí postavil dvě nejmocnější dynastie střední Evropy: Habsburky a Jagellonce. Naděje ani jednoho z rodů se ale nesplnily, protože v Uhrách i v zemích Koruny české byli zvoleni králové z domácích šlechtických rodů. V Uhrách byl korunován Hunyadyho syn Matyáš Korvín a českým králem se stal Jiří z Poděbrad.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907