Dobrá volba: Jiří z Poděbrad českým králem

23.08.2016 - Lenka Peremská

V roce 1458 usedl na český trůn jeden z nejvýznamnějších státníků naší historie


Reklama

Spory zmítaná země přežívající dosud pod přísnou rukou katolických panovníků pohlížela na zvolení tolerantního kališníka s velkou nadějí a v budoucnu měla česká společnost nejednou zjistit, jak šťastná a prozíravá byla volba na sklonku padesátých let 15. století.

Šlechtic králem

Přestože byl Jiří z Poděbrad za hranicemi označován za vraha a traviče někdejšího mladičkého krále Ladislava Pohrobka a přestože byl prvním zvoleným panovníkem nikoliv na základě dědičnosti nebo příslušnosti k dynastii, jeho autorita a přirozený talent k vyjednávání mu brzy zajistily neotřesitelnou pozici. Teprve novodobé výzkumy zprostily českého krále podezření z úkladné vraždy svého předchůdce, které v podobě halasné fámy obíhalo zejména rakouské země. Náhle zemřelý Ladislav Pohrobek pravděpodobně podlehl jedné ze vzácných forem leukémie. Tato nemoc však byla raně novověkým lékařům zcela neznámá, není proto divu, že se mnohem raději uchylovali k možnému travičství.

Vůbec poprvé v českých dějinách byl do čela země zvolen obyčejný příslušník panského stavu. Žádný potomek slavného rodu ani přiženěnec, který by se od dětství připravoval na životní dráhu českého krále. Z toho však plynula i naprostá absence jakýchkoliv informací o mládí Jiřího z Poděbrad. Víme jen, že se narodil roku 1420 Viktorinovi z Kunštátu, aniž bychom si byli jisti matčiným jménem. Malý Jiří záhy osiřel a byl vyslán ke svým příbuzným, kde se mu dostalo základům vzdělání. V žádném případě se však nedalo hovořit o hlubokém ponoření do výuky, protože český král nikdy neovládl latinu a němčinu používal jen s velkými obtížemi. Ze stínu za historickými prameny vystoupil Jiří z Poděbrad teprve ve svých čtrnácti letech, kdy se zúčastnil bitvy u Lipan. Od této doby se v dějinách začal objevovat jako stále uznávanější kališnický přívrženec a později i vůdce. Jeho smělost a prozíravost nakonec dovedla české pány k rozhodnutí vybrat ze svého středu právě tuto osobnost a učinit ji českým králem. 

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 3/2010

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přes porážku u Bzury dokázala část polské armády ustoupit za Vislu a směřovala na jihovýchod země. Do průběhu bojů ale osudově zasáhla sovětská invaze do Polska ze 17. září 1939.

Zajímavosti

Oblíbené i obávané buráky

Věda

Rentgenový záblesk supermasivní černé díry galaxie GSN 069

Vesmír

 Torpédovka 79T táhne vrak vzducholodě do přístavu v zálivu Veruda

 

Válka

Téměř neviditelný podzemní požár rašeliny ve Středním Kalimantanu, Borneo

Věda

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907