Lednová obloha: Nenechte si ujít poslední úplné zatmění tohoto desetiletí!

10.01.2019 - Jan Píšala a redakce 100+1

Který z nebeských úkazů v lednu bude nejzajímavější? Snadná odpověď: rozhodně úplné zatmění Měsíce

<p>Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ)</p>

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ)


Reklama

Pokud chcete sledovat úplné zatmění Měsíce 21. ledna, nastavte si budík přibližně na čtvrt na pět ráno. V té době naleznete našeho kosmického souseda vysoko nad západním obzorem na pomezí souhvězdí Blíženců a Raka. V jeho blízkém okolí navíc spatříte i trojici velmi jasných hvězd: Vydáte-li se od oslnivého měsíčního kotouče doprava, narazíte na Polluxe a Castora z Blíženců, neméně nápadnou stálici Procyon z Malého psa pak zahlédnete mezi Měsícem a horizontem.

Nepotrvá však dlouho, a přidají se i další, méně jasné hvězdy. Měsíc totiž postupně zeslábne s tím, jak se jeho zářící povrch ponoří do stínu Země. Ten se poprvé objeví ve 4:34 SEČ při levém horním okraji měsíčního kotouče, kdy započne tzv. částečné zatmění. V následující hodině bude stín postupovat k protilehlému pravému dolnímu okraji a poslední cíp nezastíněného měsíčního povrchu spatříte v 5:41 SEČ. V tom okamžiku vstoupí zatmění do úplné fáze, přičemž jeho střed nastane v 6:12 SEČ. Nedaleko zatmělého Měsíce pak můžete zkusit vyhledat velkou otevřenou hvězdokupu Jesličky (M44) v souhvězdí Raka: Stačí se vydat do úhlové vzdálenosti 7° na západ od červenohnědého měsíčního kotouče.

Na konci úplného zatmění v 6:43 SEČ již našeho průvodce uvidíte nízko nad západním horizontem. Jako první se ze zemského stínu vymaní horní okraj jeho kotouče, a zatmění tak opět přejde do částečné fáze. Postupně bude zemský stín stále víc ustupovat k pravému dolnímu okraji Měsíce, až jej v 7:51 SEČ zcela opustí. Zda popsané finále zahlédnete, či nikoliv, závisí na vašem stanovišti: Na východě republiky zapadne Měsíc asi sedm minut před koncem částečné fáze, zatímco na západě si pozorovatelé úkaz užijí až do konce. I v jejich případě se ovšem bude měsíční kotouč nacházet velmi nízko nad západním obzorem – méně než dva úhlové stupně. 

Setkání planet s Měsícem

Mimochodem, v průběhu zatmění se občas podívejte i nad jihovýchodní horizont. Od brzkého rána nad ním uvidíte zářit dvě velmi výrazné planety, obě v souhvězdí Hadonoše. Jasnější a o něco výš nad obzorem bude Venuše, stíhaná v úhlové vzdálenosti 2,7° Jupiterem

Na večerním hvězdném nebi zavládne o poznání přehlednější situace. V lednu na něm totiž spatříte pouze jedinou planetu viditelnou bez dalekohledu – Mars, pozvolna se přesouvající ze souhvězdí Ryb do Berana. Můžeme se ale těšit na několik pohledných konjunkcí (viz přehled zajímavých úkazů).

Východy a západy Slunce

DatumVýchodZápad
1. ledna7 h 47 min15 h 54 min
15. ledna7 h 41 min16 h 11 min
31. ledna7 h 24 min16 h 37 min

V první polovině měsíce se Slunce nachází ve znamení Kozoroha, 20. ledna v 10:00 SEČ vstoupí do znamení Vodnáře.

Fáze, východy a západy Měsíce

FázeDatumVýchodZápad
Nov6. ledna7 h 54 min16 h 31 min
První čtvrt14. ledna11 h 34 min0 h 00 min
Úplněk21. ledna16 h 49 min7 h 44 min
Poslední čtvrt27. ledna0 h 00 min10 h 52 min

Planety na noční obloze

 • Merkur – nepozorovatelný
 • Venuše – viditelná ráno nad východem
 • Mars – viditelný v první polovině noci
 • Jupiter – viditelný ráno nad jihovýchodem
 • Saturn – nepozorovatelný
 • Uran – viditelný v první polovině noci
 • Neptun – viditelný večer nad jihozápadem

Úkazy na nebi

 • 1. a 2. ledna – setkání velmi úzkého měsíčního srpku a Venuše na ranní obloze nízko nad jihovýchodem; poblíž bude viditelný i Jupiter a jasný Antares ze souhvězdí Štíra
 • 3. ledna – Země nejblíž Slunci v roce 2019, ve vzdálenosti 147,1 milionu kilometrů
 • 3. ledna – setkání velmi úzkého měsíčního srpku a Jupitera na ranním nebi nízko nad jihovýchodem
 • 3. ledna – v brzkých ranních hodinách nastává maximum meteorického roje Kvadrantid 
 • 6. ledna – Venuše v největší západní elongaci, v úhlové vzdálenosti 47° od Slunce
 • 12. a 13. ledna – setkání dorůstajícího Měsíce a Marsu na večerní obloze
 • 17. ledna – těsné setkání Měsíce a jasného Aldebaranu ze souhvězdí Býka na večerním nebi nad jihovýchodem (bude je dělit úhlová vzdálenost cca 1°)
 • 21. ledna – Měsíc v úplňku, úplné zatmění pozorovatelné na ranní obloze nad západem (začátek částečného zatmění ve 4:34 SEČ, začátek úplného zatmění v 5:41 SEČ, konec úplného zatmění v 6:43 SEČ, konec částečného zatmění v 7:51 SEČ) 
 • 22. ledna – setkání Venuše a Jupitera na ranním nebi nízko nad jihovýchodem (bude je dělit úhlová vzdálenost cca 2,5°)
 • 23. ledna – těsné setkání Měsíce a jasného Regula ze souhvězdí Lva na ranní obloze nad západem (bude je dělit úhlová vzdálenost cca 1,75°)
 • 31. ledna – setkání úzkého měsíčního srpku, Venuše a Jupitera na ranním nebi nízko nad jihovýchodem; poblíž bude viditelný i jasný Antares ze souhvězdí Štíra

Všechny časové údaje jsou vztaženy k 50. rovnoběžce a středoevropskému poledníku a jsou uvedeny ve středoevropském čase (SEČ). Okamžiky východu či západu nebeských těles však nezávisí pouze na zeměpisných souřadnicích pozorovatele, ale také na úhlové výšce a členitosti obzoru.

Seriál pozorování oblohy vzniká ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno

 • Zdroj textu:

  Tajemství vesmíru

 • Zdroj fotografií: archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Milovníci konspirací rádi argumentují vztyčenou vlajkou: Vypadá, jako by vlála ve větru, který však na Měsíci nefouká.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie
Revue
Věda

Prototyp vesmírné trouby na pečení

Vesmír

Opice si s kamennými nástroji rozumí

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907