Legalizace marihuany vedla ke snížení počtu násilných trestních činů

23.01.2018 - Stanislav Mihulka

Pašeráci drog mají legální konkurenci. A když přicházejí o byznys, ubývá i zločinu

Zločin - Legalizace a zločin spolu nejdou ruku v ruce
Zločin - Legalizace a zločin spolu nejdou ruku v ruce

Reklama

Podle některých zpráv znamená legalizace marihuany i vyšší počet lidí, kteří ji vyzkouší. Nová studie ale tvrdí, že s legalizací marihuany naopak významně ubylo zločinu.

Podle tohoto výzkumu dokonce už jenom povolení užívání marihuany pro lékařské účely vedlo ve státech USA, které leží na hranicích s Mexikem, k  poklesu zločinů v průměru o 13 procent. Méně vražd a násilných trestných činů, je pochopitelně vždy dobrou zprávou.

TIP: Dekriminalizace drog v Portugalsku přináší výsledky. Ubývá mrtvých i HIV nemocných

Většina marihuany, která se vykouří v USA, pochází z Mexika. Odtamtud ji pašují kartely, které kontrolují oblasti v prostoru hranice. Když teď mají pašeráci legální konkurenci, přicházejí o byznys. Zdá se tedy, že ekonomika zločin porazí, když k tomu dostane příležitost.

  • Zdroj textu:

    Guardian, Economical Journal

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907