Legenda v mlze: Žluté hory každoročně navštíví přes milion turistů

29.11.2020 - Nikol Patíková

Žluté hory v provincii An-chuej patří mezi nejkrásnější v Číně i na celé planetě. Útočiště tam našlo několik ohrožených druhů z rostlinné i zvířecí říše a vrcholky věčně obtékané mlhou inspirovaly mnohé umělce

<p>Žluté hory patří mezi nejpitoresknější a nejvíc navštěvovaná pohoří Číny.</p>

Žluté hory patří mezi nejpitoresknější a nejvíc navštěvovaná pohoří Číny.


Reklama

Žluté hory neboli Chuang-šan leží v monzunovém klimatickém pásmu čínské provincie An-chuej, zataženo je tam v průměru 200 dní z roku a kolem vrcholků neustále plynou oblaka s drobným mrholením. Pohoří proslulo botanickým bohatstvím: Vyskytují se v něm jak lokální, tak národní endemické rostliny, z nichž některé čelí celosvětovému ohrožení. Ve výšce do 1 100 metrů nad mořem lze procházet vlhkým pralesem, do 1 800 metrů se pak táhne listnatý les.

Cíl turistů i poutníků

Typické chuangšanské borovice, známé z orientálních krajinomaleb, se dokázaly specifickým podmínkám přizpůsobit, a přežívají tak i ve skalnatých svazích a značných nadmořských výškách. Pro svůj zvláštní tvar si výraznější exempláře vysloužily dokonce vlastní jména, jako Borovice vyprovázející hosty nebo Zdravící borovice. Ze zvířat se v horách pohybuje třeba levhart obláčkový a nad korunami létá čáp východní. Oba obecně ohrožené druhy se přitom nacházejí pod ochranou čínského státu.

Do Chuang-šanu směřují poutníci i turisté, kterých tam ročně zavítá přes milion. Na padesát kilometrů značených stezek je zavede k jezírkům, vodopádům i svatyním. Ti odvážnější a zdatnější se mohou pokusit zdolat Tchien-tu-feng alias Nejvyšší nebeský vrchol, k němuž stoupá 1 300 schodů s převýšením 310 metrů. A pokud v místě stráví noc, odmění je nezapomenutelný východ slunce.

Hory v umění

Svou magickou krásou lákají hory nejen turisty, ale také literáty a výtvarníky. Vrcholky čnící z oblaků podněcovaly fantazii básníků a malířů už od dob říše Tchang v 8. století. Z roku 747 pochází legenda o mystickém Žlutém císaři, který se na místo vypravil pro byliny, aby z nich připravil elixír nesmrtelnosti. A ve stejném roce dostalo pohoří svůj dnešní název.

TIP: V krajině z Avataru: Čínský Wu-ling-jüan je domovem vzácných velemloků

Pokroucené borovice i dramaticky tvarované skály, jež obtéká věčné moře mraků, ovlivnily v 16. století dokonce celou školu čínské krajinomalby zvanou šan šuej. Tradiční styl využívá štětec a inkoust a zaměřuje se na přírodní scenérie, v nichž vystupují do popředí hory, řeky i vodopády. O zvěčnění krás Chuang-šanu se ovšem pokoušejí také současní fotografové a spisovatelé. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907