Lékaři testují potkany, kteří umí vyčenichat tuberkulózu u dětí

12.04.2018 - Stanislav Mihulka

Potkani jsou lepší než obyčejný mikroskop, alespoň pokud jde o diagnostiku tuberkulózy

<p>Laboratorní potkani mohou diagnostikovat tuberkulózu</p>

Laboratorní potkani mohou diagnostikovat tuberkulózu


Reklama

V rozvojových zemích, kde bývá nouze o moderně vybavené laboratoře, se při diagnóze tuberkulózy používá hlavně rozbor pomocí mikroskopu. Zejména v případě dětí ale bývá často problém s kvalitou a také množství vzorků určených ke kontrole. Lékaři v Tanzanii proto vyvinuli pozoruhodnou metodu detekce tuberkulózy, která využívá citlivý čich potkanů. Vycházeli přitom z dřívějších poznatků, podle nichž mají lidé s tímto onemocněním zvláštní pach.

TIP: Jak poznat Parkinsonovou chorobou: Britka umí nemoc rozpoznat svým čichem

S vycvičenými potkany uspořádali experiment, v němž nechali tyto hlodavce prověřit vzorky vykašlané hmoty od 982 dětí mladších pěti let. Podařilo se jim potvrdit 34 případů tuberkulózy, o nichž věděli předem díky tradiční diagnostice. Kromě toho ale objevili i 23 dalších případů tuberkulózy, které pak ověřili pomocí pokročilé fluorescenční mikroskopie. Potkani tedy v diagnostice tuberkulózy u malých dětí obstáli na jedničku.

  • Zdroj textu:

    Springer, Pediatric Research

  • Zdroj fotografií: Jason Snyder / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907