Lepší než originál: Nové bionické listy jsou desetkrát účinnější než přírodní

07.06.2016 - Stanislav Mihulka

Dovedeme se poučit v přírodě a vypůjčit si její nejlepší mechanismy výroby energie. Na nových bionických listech to je pěkně vidět


Reklama

Fotosyntéza, čili přeměna vody a slunečního záření na energii, nám nedává spát. Slunce je z našeho pohledu nevyčerpatelné a vody je také všude dost. Přírodní fotosyntézu bychom navíc mohli vylepšit.

V roce 2011 se objevily první stabilní umělé listy - důmyslné systémy, v nichž probíhá fofosyntéza. Od té doby je vědci průběžně vylepšují a teď na Harvardu oznámili, že vyvinuli bionické listy 2.0. Účinnost fotosyntézy těchto nových bionických listů je už velmi slušná. Podle vědců dokáží bionické listy přeměnit sluneční záření na biomasu až desetkrát efektivněji, než přírodní fotosyntéza.

TIP: Nejstarší stopa fotosyntézy pochází z doby před 3,2 miliardami let

Bionické listy lze využít k výrobě biopaliv a mnoha dalších zajímavých chemických látek. Mohou také štěpit vodu na vodík a kyslík, přičemž vodíkem pak lze plnit palivové články.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Harvard

  • Zdroj fotografií: HatvatdDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907