Lepší než originál: Nové bionické listy jsou desetkrát účinnější než přírodní

07.06.2016 - Stanislav Mihulka

Dovedeme se poučit v přírodě a vypůjčit si její nejlepší mechanismy výroby energie. Na nových bionických listech to je pěkně vidět


Reklama

Fotosyntéza, čili přeměna vody a slunečního záření na energii, nám nedává spát. Slunce je z našeho pohledu nevyčerpatelné a vody je také všude dost. Přírodní fotosyntézu bychom navíc mohli vylepšit.

V roce 2011 se objevily první stabilní umělé listy - důmyslné systémy, v nichž probíhá fofosyntéza. Od té doby je vědci průběžně vylepšují a teď na Harvardu oznámili, že vyvinuli bionické listy 2.0. Účinnost fotosyntézy těchto nových bionických listů je už velmi slušná. Podle vědců dokáží bionické listy přeměnit sluneční záření na biomasu až desetkrát efektivněji, než přírodní fotosyntéza.

TIP: Nejstarší stopa fotosyntézy pochází z doby před 3,2 miliardami let

Bionické listy lze využít k výrobě biopaliv a mnoha dalších zajímavých chemických látek. Mohou také štěpit vodu na vodík a kyslík, přičemž vodíkem pak lze plnit palivové články.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Harvard

  • Zdroj fotografií: Hatvatd

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907