Lepší než originál: Nové bionické listy jsou desetkrát účinnější než přírodní

07.06.2016 - Stanislav Mihulka

Dovedeme se poučit v přírodě a vypůjčit si její nejlepší mechanismy výroby energie. Na nových bionických listech to je pěkně vidět


Reklama

Fotosyntéza, čili přeměna vody a slunečního záření na energii, nám nedává spát. Slunce je z našeho pohledu nevyčerpatelné a vody je také všude dost. Přírodní fotosyntézu bychom navíc mohli vylepšit.

V roce 2011 se objevily první stabilní umělé listy - důmyslné systémy, v nichž probíhá fofosyntéza. Od té doby je vědci průběžně vylepšují a teď na Harvardu oznámili, že vyvinuli bionické listy 2.0. Účinnost fotosyntézy těchto nových bionických listů je už velmi slušná. Podle vědců dokáží bionické listy přeměnit sluneční záření na biomasu až desetkrát efektivněji, než přírodní fotosyntéza.

TIP: Nejstarší stopa fotosyntézy pochází z doby před 3,2 miliardami let

Bionické listy lze využít k výrobě biopaliv a mnoha dalších zajímavých chemických látek. Mohou také štěpit vodu na vodík a kyslík, přičemž vodíkem pak lze plnit palivové články.

  • Zdroj textu:

    Harvard

  • Zdroj fotografií: Hatvatd

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Studie zahrnula i DNA obyvatele Velikonočního ostrova

Věda

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 

Zajímavosti

Nájezdy slonů afrických porosty „sodomského jablíčka“ těžce poznamenají. Vedle tlustokožců si s jedem žlutých plodů rostliny s vědeckým názvem Solanum campylacanthum poradí jen antilopy impaly.

Příroda
Vesmír

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.

Zajímavosti

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907