Létající škorpioni: Žihadlo srpic je ve skutečnosti pohlavním orgánem

05.06.2021 - Marek Telička

Srpicím se v anglosaské literatuře často přezdívá „škorpioní mouchy“, a to podle největší čeledě Panorpidae. Samci, kteří do ní patří, totiž mají zvětšené pohlavní orgány, které skutečně připomínají žihadlo štíra.

<p>Sameček <strong>srpice obecné</strong> <em>(Panorpa communis)</em> má v dospělosti rozpětí křídel kolem 35 milimetrů. Na fotce je dobře patrné „škorpioní“ zakončení ocasu se dvěma háčky, jimiž si při páření přidržuje samičku.</p>

Sameček srpice obecné (Panorpa communis) má v dospělosti rozpětí křídel kolem 35 milimetrů. Na fotce je dobře patrné „škorpioní“ zakončení ocasu se dvěma háčky, jimiž si při páření přidržuje samičku.


Reklama

Srpice (Mecoptera) jsou řádem blanokřídlého hmyzu, který obsahuje devět různých čeledí a zhruba 550 druhů žijících po celém světě. Jde o malý až středně velký hmyz se štíhlými prodlouženými těly. Stejně jako mnoho jiných skupin hmyzu, i srpice mají po stranách hlavy složené oči a trojici jednoduchých oček (ocelli) v horní části hlavy.

Většina srpic nachází potravu na vlhké vegetaci a samičky v těchto podmínkách také kladou vajíčka. Ta obvykle po nakladení vstřebají část okolní vlhkosti a zvětší svůj objem. Druhy žijící v teplých klimatických oblastech jsou proto aktivní jen po krátkou část roku. Nakladená vajíčka pak vydrží čekat i několik měsíců ve stavu hibernace a larvy se vyklubají teprve poté, když skončí období sucha.

TIP: Včela versus vosa: Kdo má silnější jed?

Pozoruhodná je role srpic ve vývoji hmyzu. Dva nejvýraznější hmyzí řády – motýli (Lepidoptera) a dvoukřídlí (Diptera), společně s chrostíky (Trichoptera) – se pravděpodobně vyvinuli z předků, kteří patřili mezi srpice, nebo s nimi byli blízce spříznění. Určitě také není bez zajímavosti, že podle analýz DNA jsou blechy, jimž je tradičně vyhrazen zvláštní řád Siphonaptera, ve skutečnosti úzce specializovanými příslušníky řádu Mecoptera.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907