Letošní erupce vulkánu Tonga byla nejsilnější v dějinách moderního měření

Množství energie uvolněné při letošní erupci na Honga Tonga odpovídalo hromadnému výbuchu více než stovky hirošimských bomb najednou

19.05.2022 - Stanislav MihulkaLetos v lednu se na vulkanickém ostrově Hunga Tonga, který se nalézá v jižním Pacifiku, západně od Austrálie, odehrála mohutná sopečná erupce. Výbuch vytvořil enormní tlakové vlny v zemské atmosféře, které několikrát oběhly planetu. Zvuky erupce byly slyšitelné až na Aljašce.

„Tyto atmosférické vlny byly nesrovnatelné se vším, čeho jsme byli svědky v moderní historii geofyziky,“ říká Robin Matoza z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře. Rekordní bylo i mračno sopečného popela a plynů, které bylo největší v historii satelitních měření.

Matoza a jeho tým analyzovali tlakové vlny erupce vulkánu Tonga a dospěli k závěru, že byly srovnatelné s devastující sopečnou erupcí indonéské sopky Krakatoa v Sundském průlivu, k níž došlo v srpnu 1883. Tlakové vlny po erupci sopky St. Helens ve Spojených státech z května 1980 byly o řád slabší.

Vlny meteotsunami

Atmosférické tlakové vlny erupce na Hunga Tonga vytvořily malé a velmi rychle se šířící meteotsunami, čili série vln poháněných náhlými změnami atmosférického tlaku, které dorazily k pobřežím dlouho před konvenčními vlnami tsunami, vytvořenými seismickými otřesy této erupce. Tyto meteotsunami byly přitom pozorovány až v Atlantiku a ve Středozemním moři.

TIP: Sopečná hrozba: Američtí geologové sestavili žebříček nejnebezpečnějších vulkánů

Vědci odhadují, že při erupci vulkánu na Honga Tonga bylo uvolněno tolik energie, že to odpovídá explozi 4 až 18 megatun TNT. To představuje explozi více než stovky jaderným pum svržených na Hirošimu současně. Pro srovnání, síla výbuchu sopky Krakatoa se odhaduje na 200 megatun TNT.


Další články v sekci