Na sopečném ostrově Hunga Tonga v jižním Pacifiku došlo k dramatické erupci

17.01.2022 - Stanislav Mihulka

Vulkán Hunga Tonga v souostroví Tonga po utišení prosincových erupcí překvapil velkou a den poté ještě podstatně větší erupcí, doprovázenou zemětřesením, tlakovými vlnami a vlnami tsunami

<p>Erupce v souostroví Tonga, 15. ledna 2022</p>

Erupce v souostroví Tonga, 15. ledna 2022


Reklama

V sobotu 15. ledna 2022 došlo na vulkánu Hunga Tonga, který leží v souostroví Tonga v jižním Pacifiku k mohutné a hlasité erupci. Zvuky erupce byly slyšet až na Severním ostrově Nového Zélandu. Vulkán vyvrhl množství popela a kamenů, celý svět oběhly tlakové vlny a na blízká i vzdálená pobřeží udeřily vlny tsunami, naštěstí jen omezené výšky (méně než 3 metry) a nenapáchaly extrémní škody, s výjimkou samotného souostroví Tonga.

Vulkán Hunga Tonga, který představuje celý systém sopek, převážně podmořských, byl od roku 2014 relativně klidný. Probudil se na konci loňského roku, kdy vyplivl velký oblak plynů a popela a spustil erupci, která pokračovala několik dní. Poté se vulkán relativně uklidnil a 11. ledna byl prohlášen za spící.

Překvapivé soptění

Byl to ale omyl. V pátek 14. ledna vulkán Hunga Tonga překvapivě odpálil velkou erupci, která vyvrhla oblaka popela do výšky asi 20 kilometrů. V sobotu 15. ledna pak přišla zmíněná mohutná erupce, při níž došlo k vyvržení velkého množství vulkanického materiálu do stratosféry. Podle odborníků by tato erupce mohla dočasně ochladit klima planety, což nebude na škodu.

TIP: Nově vzniklý ostrov v království Tonga se má i po 4 letech k světu

Erupci zachytily satelity na oběžné dráze. Na jejich snímcích je dobře patrná značná síla této erupce, velké množství vyvrženého materiálu i šíření tlakových vln do dalekého okolí. Obyvatelé souostroví Tonga prožili horké chvíle a své si užili i obyvatelé mnoha pobřeží, kde bylo vyhlášeno varování před vlnami tsunami – v Americké Samoi, na Novém Zélandu, Fidži, Vanuatu, v Austrálii, v Chile, a také na celém západním pobřeží USA, od nejjižnější Kalifornie až po Aleutské ostrovy na Aljašce.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907