Levný 3D tištěný dům je možné pořídit za příjemných 1 000 dolarů

18.10.2018 - Stanislav Mihulka

Velká 3D tiskárna postaví nouzový domek z bláta za 10 dní

<p>Domek Gaia za 1 000 dolarů</p>

Domek Gaia za 1 000 dolarů


Reklama

3D tiskárny už ve stavebnictví předvedly pozoruhodné věci. Italská firma WASP (z anglického World's Advanced Saving Project) pomocí 3D tiskáren tiskne levné domy, které by se mohly uplatnit v chudých oblastech anebo v místech katastrof.

Jejich novým výtvorem je prototyp 3D tištěného domu či chýše pojmenovaného Gaia. Je vytištěný ze směsi bláta, kterou z 25 procent tvoří půda odebraná v místě tisku, z 40 procent sláma, z 25 procent rýžové plevy a z 10 procent vápenec. Tento materiál slouží k tisku stěn domku, zatímco jeho střecha je ze dřeva a základy jsou 3D tištěné betonem.

TIP: Gigantická 3D tiskárna BigDelta vytiskne cenově dostupné domy z bláta

Hotový domek má rozlohu 20 metrů čtverečních a vevnitř je překvapivě útulný. Stavba domu Gaia trvá od začátku do konce 10 dnů. Veškerý materiál je možné pořídit za přibližně 1 000 dolarů, tedy asi za necelých 22 500 Kč. V této sumě ale není zahrnuta práce ani související služby. Pokud by si majitel domku neudělal všechno sám, musel by samozřejmě zaplatit podstatně vyšší částku.

  • Zdroj textu:

    WASP

  • Zdroj fotografií: WASP

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907