Lidé s krevní skupinou A mívají mnohem horší cestovatelské průjmy

Krevní skupiny nehrají roli jenom při transfuzích krve

21.05.2018 - Stanislav MihulkaExistují čtyři hlavní krevní skupiny: A, B, AB a O. Každý z nás ji zdědí po rodičích. A jak se zdá, krevní skupina může hrát významnou roli, pokud jde o zdraví. Vědci nedávno zjistili, že nositelé jedné z těchto skupin jsou mnohem zranitelnější kmeny bakterií E. coli, které jsou zodpovědné za nepříjemné „cestovatelské průjmy“.

Pro cestovatele z vyspělých zemí jsou takové průjmy spíše jenom nepříjemným zážitkem, kterým zaplatí za pochoutky na exotických trzích. Ale pro obyvatele rozvojových zemí, obzvláště děti, kteří nemají přístup k modernímu lékařství a hygieně, jsou tyto průjmy nezřídka smrtící. Bakterie E. coli mají ve skutečnosti na svědomí stovky tisíc životů ročně, zejména mezi malými dětmi.

TIP: Překvapivé riziko: Krevní transfuze od těhotných žen ohrožují muže na životě

Američtí vědci přišli na to, že děti v Bangladéši s krevní skupinou A jsou mnohem zranitelnější vůči nebezpečné formě cestovatelských průjmů. A platí to i pro všechny ostatní lidi s touto krevní skupinou. Důvodem je zřejmě to, že se ve střevech lidí krevní skupiny A bakteriím E. coli lépe produkuje jejich nebezpečný toxin a tím způsobují vážnější formu onemocnění. Pokud máte krevní skupinu A a chystáte se na cesty, tak určitě důkladně dbejte na hygienu a opatrnost při jídle. 

 

  • Zdroj textu

    IFL Science, Journal of Clinical Investigation

  • Zdroj fotografií

    Alissa Eckert, Jennifer Oosthuizen / CDC


Další články v sekci