V Levantě jste si mohli dát sezam, kurkumu, banány nebo sóju dlouho před naším letopočtem
Dobré jídlo spojuje lidi a pohání obchod. Dávní obyvatelé Středomoří si díky tomu mohli užívat dobrodiní kuchyně jižní a východní Asie, o mnoho dříve, než jsme se mysleli. Zjistil to tým archeologů, který vedl Philipp Stockhammer z německé Ludwig-Maxmilians-Universität München.
Badatelé prozkoumali mikroskopické zbytky jídla, které objevili v zubech 16 obyvatel dnešní Levanty, tedy ve východní části Středomoří. Tito lidé žili v 17. a také v 11. století před naším letopočtem, na lokalitách Megido a Tel Erani, které obě leží v Izraeli. Nešlo přitom jen o vysoce postavenou elitu, ale byli to lidé z různých sociálních vrstev.
Archeologové zjistili, že lidé v této oblasti dlouho před naším letopočtem měli k dispozici pokrmy ze vzdálených končin Asie, včetně sezamu, kurkumy, banánů a sóji. Tento objev posouvá čas příchodu těchto plodin do východního Středomoří o celá staletí, v případě sóji dokonce o tisíce let.
TIP: Izraelská poušť u Beer Ševy ukrývala nejstarší tavicí pec na světě
Jak k tomu dodává Stockhammer, odborníci se obvykle domnívají, že se raná éra globalizace týkala pouze obchodování s kovy a drahými kameny. Teď se ale ukazuje, že zároveň s tím probíhala i globalizace obchodu s potravinami a pochutinami. Podle Stockhammera víme o historii potravin stále jen málo, takže archeology čeká ještě řada podobných zajímavých objevů.
Pixabay
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)