Lidé ztrácejí spojence: Proč jsou pro nás predátoři tak důležití?

22.06.2020 - Zuzana Teličková

Zvířecí predátoři žijící v blízkosti lidských obydlí jsou na ústupu a míra poklesu jejich populací je bezprecedentní. Mezinárodní studie koncipovaná jako souhrn vědecky prokázaných faktů o šelmách, kterou vedli vědci z University of Queensland, přitom ukazuje, jak je jejich přítomnost v přírodě lidem prospěšná.

<p>Pumy americké <em>(Puma concolor)</em> s oblibou loví vysokou zvěř a mimo jiné tak snižují množství automobilových nebod.</p>

Pumy americké (Puma concolor) s oblibou loví vysokou zvěř a mimo jiné tak snižují množství automobilových nebod.


Reklama

Výzkum vědců z University of Queensland poukázal na přínosy predátorů a mrchožroutů, mezi než patří regulace nemocí, zvýšená zemědělská produkce i likvidace odpadu. Například americké pumy snižují množství kolizí automobilů s vysokou zvěří a netopýři ochraňují úrodu v hodnotě miliard dolarů ročně.

Byla prokázána spojitost mezi přítomností netopýrů a zvýšenou produkcí kávy, která je klíčovou komoditou mnoha rozvojových zemí. Supi zase svým působením ušetří lidem miliony, které by jinak musely být vynaloženy na odstraňování mršin.

TIP: Děsí se pumy politiky? Neobvyklý výzkum si vzal na mušku chování kočkovitých šelem

„Z literatury je jasné, že o negativních vlivech predátorů a mrchožroutů toho víme spoustu, ale teprve začínáme rozumět tomu, jak neocenitelné a nenahraditelné služby nám tito tvorové poskytují,“ komentoval závěrečnou zprávu jeden ze spoluautorů Christopher O'Bryan. „Jestliže o tahle zvířata přijdeme, mohli bychom se dostat do problémů.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Množství odpadní elektroniky neustále roste.

Věda
Revue
Vesmír

Torpédové čluny byly postrachem japonských zásobovacích lodí.

Válka

Po více než dvou letech dorazila výprava k řece Zambezi, kde měla začít stěžejní část cesty

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907