Lidé ztrácejí spojence: Proč jsou pro nás predátoři tak důležití?

22.06.2020 - Zuzana Teličková

Zvířecí predátoři žijící v blízkosti lidských obydlí jsou na ústupu a míra poklesu jejich populací je bezprecedentní. Mezinárodní studie koncipovaná jako souhrn vědecky prokázaných faktů o šelmách, kterou vedli vědci z University of Queensland, přitom ukazuje, jak je jejich přítomnost v přírodě lidem prospěšná.

<p>Pumy americké <em>(Puma concolor)</em> s oblibou loví vysokou zvěř a mimo jiné tak snižují množství automobilových nebod.</p>

Pumy americké (Puma concolor) s oblibou loví vysokou zvěř a mimo jiné tak snižují množství automobilových nebod.


Reklama

Výzkum vědců z University of Queensland poukázal na přínosy predátorů a mrchožroutů, mezi než patří regulace nemocí, zvýšená zemědělská produkce i likvidace odpadu. Například americké pumy snižují množství kolizí automobilů s vysokou zvěří a netopýři ochraňují úrodu v hodnotě miliard dolarů ročně.

Byla prokázána spojitost mezi přítomností netopýrů a zvýšenou produkcí kávy, která je klíčovou komoditou mnoha rozvojových zemí. Supi zase svým působením ušetří lidem miliony, které by jinak musely být vynaloženy na odstraňování mršin.

TIP: Děsí se pumy politiky? Neobvyklý výzkum si vzal na mušku chování kočkovitých šelem

„Z literatury je jasné, že o negativních vlivech predátorů a mrchožroutů toho víme spoustu, ale teprve začínáme rozumět tomu, jak neocenitelné a nenahraditelné služby nám tito tvorové poskytují,“ komentoval závěrečnou zprávu jeden ze spoluautorů Christopher O'Bryan. „Jestliže o tahle zvířata přijdeme, mohli bychom se dostat do problémů.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907