Lidé ztrácejí spojence: Proč jsou pro nás predátoři tak důležití?

22.06.2020 - Zuzana Teličková

Zvířecí predátoři žijící v blízkosti lidských obydlí jsou na ústupu a míra poklesu jejich populací je bezprecedentní. Mezinárodní studie koncipovaná jako souhrn vědecky prokázaných faktů o šelmách, kterou vedli vědci z University of Queensland, přitom ukazuje, jak je jejich přítomnost v přírodě lidem prospěšná.

<p>Pumy americké <em>(Puma concolor)</em> s oblibou loví vysokou zvěř a mimo jiné tak snižují množství automobilových nebod.</p>

Pumy americké (Puma concolor) s oblibou loví vysokou zvěř a mimo jiné tak snižují množství automobilových nebod.


Reklama

Výzkum vědců z University of Queensland poukázal na přínosy predátorů a mrchožroutů, mezi než patří regulace nemocí, zvýšená zemědělská produkce i likvidace odpadu. Například americké pumy snižují množství kolizí automobilů s vysokou zvěří a netopýři ochraňují úrodu v hodnotě miliard dolarů ročně.

Byla prokázána spojitost mezi přítomností netopýrů a zvýšenou produkcí kávy, která je klíčovou komoditou mnoha rozvojových zemí. Supi zase svým působením ušetří lidem miliony, které by jinak musely být vynaloženy na odstraňování mršin.

TIP: Děsí se pumy politiky? Neobvyklý výzkum si vzal na mušku chování kočkovitých šelem

„Z literatury je jasné, že o negativních vlivech predátorů a mrchožroutů toho víme spoustu, ale teprve začínáme rozumět tomu, jak neocenitelné a nenahraditelné služby nám tito tvorové poskytují,“ komentoval závěrečnou zprávu jeden ze spoluautorů Christopher O'Bryan. „Jestliže o tahle zvířata přijdeme, mohli bychom se dostat do problémů.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907