Lítostky s ďábelskou pověstí: Rod indiánského tuřínu

17.11.2017 - Pavel Sekerka, botanik

Lítostky neboli arizémy jsou bohatý rod hlíznatých áronovitých rostlin. V rámci tohoto rodu bylo popsáno kolem 170 taxonů, které mají centrum rozšíření v subtropech jihovýchodní Asie. Několik druhů roste také v Severní Americe, na Sibiři, v Africe a Arábii a na Madagaskaru


Reklama

„Tak to je lítostka, jenže někdo jí říká indiánský tuřín, a slyšela jsem děti, jak ji říkají panáček na kazatelně. Nikdy se jejího kořene nedotkni jazykem, určitě by tě pálil jako oheň. Jak se nějakému klukovi dostanou do ruky, hned se do toho musí zakousnout. To víš, že to nikdá neudělá dvakrát. Indiáni vyvařují z kořene jed a pak kořen jedí; bodejť že je to lepší než umřít hlady!“ (E. T. Seton: Dva divoši)

Krasavice s nebezpečnou sebeobranou

Stejně jako většina árónovitých rostlin, i lítostky mají poměrně složitě stavěné květenství – palici obalenou toulcem. Květenství některých druhů jsou velice atraktivní, proto patří k žádaným zahradním rostlinám. U nás jsou, až na několik výjimek, poměrně citlivé na přezimování. S nejodolnějšími druhy, které je možné bez problémů pěstovat i v Česku, se seznámíte v tomto díle atlasu.

TIP: Odpadkové ekosystémy překvapují aneb Neuvěřitelná fakta o nových ekosystémech

Všechny druhy lítostek obsahují rafidy – drobné ostré krystalky šťavelanu vápenatého. Ty chrání rostliny proti vetřelcům, jimž způsobují velmi nepříjemný, palčivý a bolestivý pocit způsobený mechanickým poškozením sliznic. Lítostky v sobě navíc mají saponiny a malé množství alkaloidů. Mnohé druhy se používají pro léčivé účely nebo jako potravina, protože důkladným sušením, vařením nebo máčení ve vodě se rafidy rozpouštějí.

Lítostka trojlistá (Arisaema triphyllum)

U tohoto druhu byly popsány tři poddruhy, které se liší velikostí, tvarem a zbarvením toulce. Indiáni hlízy vařili nebo je krájeli na velmi tenké plátky. Poté je až několik měsíců sušili a když hlízy ztratily jedovatost, jedli je jako bramborové lupínky, nebo mleli na mouku. Čerstvé hlízy, šťáva z listů či krátce sušené hlízy se také používaly v domorodé medicíně při léčbě kožních zánětů, pro vykašlávání a jako antikoncepční prostředek.

 • Velikost: 40 cm
 • Doba květu: podle oblasti březen až květen
 • Rozšíření: východ Severní Ameriky od kanadských hranic po Floridu
 • Ekologie: listnaté humózní lesy

Lítostka amurská (Arisaema amurense)

Květenství tohoto druhu je podobné jako u lítostky trojlisté, s nímž bývá lítostka amurská často zaměňována. Lze je však snadno rozlišit podle listů. Vyluhované a vařené hlízy sloužily v době nouze jako potravina a tento druh hraje významnou roli v tradiční čínské medicíně. Požívá se samostatně nebo ve směsi se zázvorem jako protibakteriální a protiplísňový prostředek, jako lék pro odkašlávání, proti revmatismu, křečím a na uvolnění svalů. Rovněž našel využití jako pomocný prostředek při léčbě nádorů.

 • Velikost: 40 cm
 • Doba květu: květen
 • Rozšíření: jihovýchodní Sibiř, severní Čína, Korea
 • Ekologie: opadavé nížinné lesy především v okolí menších potoků

Lítostka dračí (Arisaema dracontium)

K tomuto druhu se vztahuje citát v úvodu stránky. Jedná se o poměrně mohutnou rostlinu, jejíž hlíza může mít v průměru až 8 cm. Indiáni používali sušené hlízy při léčbě gynekologických problémů a astmatu.

 • Velikost: až 80 cm
 • Doba květu: podle oblasti od března do června
 • Rozšíření: východ Severní Ameriky od kanadských hranic po Floridu
 • Ekologie: vlhké humózní listnaté lesy
 • Ochrana: CITES příloha D

Reklama

 • Zdroj textu:

  časopis Příroda

 • Zdroj fotografií: David Vojtuš

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907