Lunární archa: Na Měsíci by mohlo vzniknout globální úložiště organismů

15.03.2021 - Stanislav Mihulka

Vědci přišli s nápadem vybudovat na Měsíci globální úložiště biologických vzorků pro případ katastrofy na Zemi. Uskladněny v něm mají být miliony semen, vajíček i spermií. Jako ideální místo se jeví lunární lávové tunely a jeskyně


Reklama

Jak je vidět, vědci nemají příliš velkou důvěru v lidstvo a jeho nerušené přežívání na Zemi v následujících stoletích. Ať už kvůli naší chybě, nebo z  přirozených příčin, může dojít k tomu, že bude na naší planetě vyhlazena část biosféry. Kdyby k tomu opravdu došlo, nebylo by špatné mít někde uložené vzorky organismů, z nichž by bylo možné do jisté míry biosféru zase obnovit.

Odborníci americké University of Arizona navrhují, že by takové úložiště nebylo špatné mít někde bokem, mimo dosah případné pozemské katastrofy. Například na Měsíci. Chtějí proto na Měsíci vybudovat globální úložiště organismů, kde by byly vzorky semen, vajíček i spermií co největšího počtu rostlin a živočichů, lidi nevyjímaje.

Lunární archa

Zní to sice jako science-fiction, ale podle komentátorů je to až překvapivě funkční řešení. V „lunární arše“ by byly uloženy kryogenicky zmražené vzorky asi 6,7 milionů druhů organismů, které by tam byly k dispozici pro případné napravování škod po katastrofálním poničení biosféry.

TIP: Postapokalyptická společnost bude mít k dispozici semena rostlin i digitální data

Měsíc je sice poněkud z ruky, projekt „lunární archy“ ale předpokládá, že lidstvo po zmíněné katastrofě bude stále schopné létat do vesmíru a vozit odtamtud vzorky organismů zpět. Měsíc navíc pro takové úložiště nabízí řadu výhod. Kromě klidu a bezpečí to je například vhodný terén, alespoň pokud víme. Pod povrchem Luny by se měly nacházet početné lávové tunely a jeskyně, kde by bylo možné takové úložiště vybudovat. Vzorky tam budou dobře chráněné před nepřízní vesmíru.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907