Postapokalyptická společnost bude mít k dispozici semena rostlin i digitální data

24.07.2020 - Stanislav Mihulka

Pro případ apokalypsy budou mít přeživší lidé k dispozici nejen semena rostlin, ale i prostředky pro restart technologické civilizace

<p>Špicberky byly pro Arktický světový archiv vybrány jako jedno z nejvíce geopoliticky bezpečných míst na světě.</p>

Špicberky byly pro Arktický světový archiv vybrány jako jedno z nejvíce geopoliticky bezpečných míst na světě.


Reklama

Na norských Špicberkách za polárním kruhem před časem vzniklo zabezpečené Špicberské globální úložiště semen. Toto podzemní zařízení uchovává semena mnoha druhů rostlin z celého světa. Má být bezpečným útočištěm pro případ velkých krizí. Nápad se ujal a došlo i na pokračování. V sousedství úložiště semen vyrostl Arktický světový archiv, jehož smyslem je podobným způsobem uchovávat data.

Archiv dat pro případ velké pohromy nebo apokalypsy byl zprovozněn před třemi lety. Data jsou zde ukládána offline na filmu s digitálním záznamem (piqlFilm), jehož životnost se odhaduje asi na 500 let. Archiv se nachází v opuštěném uhelném dole asi 150 metrů pod zemí a měl by odolat i explozím jaderných nebo EMP zbraní.

TIP: Bakteriální úschovna: Vědci chtějí vytvořit Noemovu archu střevní mikroflóry

Nejnovějším přírůstkem Arktického světového archivu je 21 TB dat od webové platformy GitHub, která podporuje vývoj softwaru a nabízí bezplatný pronájem pro open source projekty. Podle dostupných informací se mezi daty GitHubu uloženými na Špicberkách nacházejí návody na vytvoření celé řady klíčových IT technologií, od základních operačních systémů až po umělé inteligence. Tyto vědomosti tak budou k dispozici lidem, kteří mohou restartovat technologickou civilizaci, ať už po jakékoliv katastrofě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, PNGWave



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907