Magie míče: Fotbal usmiřuje obyvatele těžce poznamenaného Iráku

15.08.2020 - Stanislav Mihulka

Fotbal je jedním z mála prostředků, který dokáže proniknout etnickými a náboženskými bariérami mezi znesvářenými skupinami v Iráku


Reklama

Ve sportovních přenosech se objevuje klišé, že sport sbližuje lidi napříč různými zeměmi, náboženstvími i názory. Často se to říká i o fotbalu, který je prezentován jako univerzální jazyk, schopný procházet nejrůznějšími bariérami mezi lidmi. Badatelka Salma Mousa z americké Stanford University nedávno zjišťovala, jestli to platí i ve válkami těžce zkoušeném Iráku.

Mousa se zaměřila na vztahy mezi křesťanskými a muslimskými hráči amatérské fotbalové ligy v Iráku. V této zemi přitom stále panují velmi napjaté vztahy mezi různými skupinami obyvatel, především pokud jde o jejich náboženství. V Iráku jsou stále čerstvé vzpomínky na děsivou vládu extrémních islamistů ISIS, stejně jako předcházející konflikty. Mnoho lidí bylo zabito či zraněno a ještě mnohem více jich přišlo o domovy.

TIP: Svítání nad Bagdádem: Irácká metropole zažívá poválečnou renesanci

Badatelka zjistila, že fotbalová liga v Iráku skutečně přispívá k uvolňování napětí. Díky fotbalu tam dochází k šíření méně agresivních, otevřenějších postojů a mezi hráči vznikají sociální vazby napříč jejich etnické či náboženské příslušnosti. Podle Mousové to sice platí jen v rámci přátelských vztahů ve fotbalové lize a mimo ni se hráči stále drží svých náboženských skupin, i tak je to alespoň nějaký pokrok, který je v dnešním Iráku velmi cenný.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír
Zajímavosti

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907