Mají zóny obyvatelnosti také galaxie?

18.12.2021 - Michal Švanda

V souvislosti s objevenými exoplanetami a možnou existencí mimozemského života se obvykle skloňuje otázka tzv. obyvatelné zóny. Existují ale zóny obyvatelnosti také u galaxií?

<p>V naší Galaxii se obyvatelná zóna nachází v jejím disku do vzdálenosti asi deseti kiloparseků, s výjimkou samotného centra. </p>

V naší Galaxii se obyvatelná zóna nachází v jejím disku do vzdálenosti asi deseti kiloparseků, s výjimkou samotného centra. 


Reklama

Naše znalosti o kosmických tělesech svědčí o tom, že život zemského typu nemusí být ve vesmíru běžný. Zdá se, že jeho trvalý výskyt vyžaduje splnění mnoha delikátních podmínek. Nejčastěji se uvádí, že může existovat na vhodné planetě v obyvatelné zóně mateřské hvězdy. Jenže takové oblasti mají nejen stálice, nýbrž i galaxie, v nichž se hvězdy nacházejí. 

Obyvatelné zóny souvisejí se strukturou hvězdných ostrovů a s jejich chemickým vývojem. Tak například v centrech velkých galaxií nepanují vhodné podmínky, protože tam s vyšší pravděpodobností nastávají katastrofické jevy jako výbuchy supernov, jež široké okolí sterilizují. Důležitou roli hraje také průměrná metalicita, tedy zastoupení těžších prvků. Bez nich se nemohou formovat kamenné planety a ani pro živé struktury by se nenabízel dostatek materiálu. 

TIP: Astronomové identifikovali exoplanety, které jsou podle nich „obyvatelnější“ než Země

Obecně se soudí, že v naší Galaxii se obyvatelná zóna nachází v jejím disku do vzdálenosti asi deseti kiloparseků, s výjimkou samotného centra. Dále se astronomové domnívají, že velké hvězdné ostrovy jsou podmínkám pro život více „nakloněny“ než jejich menší protějšky jako právě Mléčná dráha. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907