Malba v hrobce egyptského prince Nefermaata zobrazuje vyhynulou bernešku

Starověcí Egypťané zachytili obraz dnes již vymřelé bernešky, která žila před tisíci lety…

24.02.2021 - Stanislav Mihulka



V komplexu v egyptském Médúmu, asi 100 kilometrů jižně od Káhiry, se nachází hrobka prince Nefermaata a princezny Atet. Manželský pár žil za vlády faraona Snofrua, prvního vládce 4. dynastie, který panoval zhruba v letech 2543–2510 před naším letopočtem. Nefermaat se faraonem nestal, i když byl nejstarším synem Snofrua a jeho vezírem. Po Snofruovi vládl Nefermaatův bratr Chufu, známý též jako Cheops, který zahájil stavbu monumentální Velké pyramidy v Gíze.

V hrobce Nefermaata a Atet byla objevena část malby, známá jako „Médúmské husy“. Zobrazuje celkem 6 velmi realisticky znázorněných hus. Jsou to dvě husy velké, dvě husy běločelé a dva ptáci, kteří jsou obvykle považováni za bernešky rudokrké. Pozoruhodné je, že dnes žádný z těchto druhů v Egyptě nežije. Není to ale žádná záhada, Sahara se tehdy měnila ze stepi na poušť a panovaly tam jiné podmínky než dnes.

TIP: Mumie paviánů prozradily, kde se rozkládalo starověké království Punt

Odborníky už dlouho mátlo, že zatímco husy velké a husy běločelé jsou v hrobce namalovány naprosto věrně, obrazy bernešek rudokrkých se v řadě detailů od živých ptáků liší, především v barevné kresbě na hlavě a krku. Anthony Romilio z australské University of Queensland dospěl k závěru, že tato malba zobrazuje jiný, dnes již vyhynulý druh bernešky. Vědci už znají několik druhů vymřelých živočichů, které zachytili starověcí Egypťané na malbách. Teď je to ale poprvé, kdy takový druh známe jen z obrazu.


Další články v sekci