Malí robotičtí bodloci umí napodobit kolektivní chování živých ryb

Robotické rybky, řízené důmyslnými algoritmy, dokážou plavat v hejnech podobně, jako jejich živé vzory

18.01.2021 - Stanislav Mihulka



Život v hejnech nabízí rybám celou řadu výhod, od spolupráce při hledání potravy a snadnější migraci, až po ochranu před predátory. Chování hejna, které je na první pohled mimořádně složité, přitom neřídí žádné vůdčí ryby a jednotlivé ryby mezi sebou ani nekomunikují. Ryby v hejnu se ve skutečnosti navzájem spontánně koordinují, podle toho, co vidí kolem sebe. Výsledkem je pak na pohled uspořádané kolektivní chování celého hejna.

Kolektivní chování nesmírně zajímá tvůrce robotů a algoritmů ovládajících jejich chování. Tým odborníků z několika amerických institutů hledal inspiraci u bodloků, jejichž hejna jsou ozdobou korálových útesů. Vědci postavili miniaturní robotické rybky „Bluebots“, jejichž hejna se chovají jako živá.

TIP: Organická robotika: Syntetického perutýna pohání elektrická krev

Každý robotický bodlok je velký jen 13 centimetrů. Vybavený je dvěma širokoúhlými kamerami a třemi nápadnými LED světly. Díky sofistikovaným algoritmům mají tyto umělé rybky neustálý přehled o své pozici vzhledem k ostatním rybkám. Na základě těchto dat pak algoritmy vytvářejí „hejnové chování“, jakým je shlukování rybek nebo naopak jejich rozptylování či plavání v kruhu. Podobná robotická hejna by se mohla uplatnit například při pátracích operacích, monitorování prostřední nebo při výzkumu chování ryb. 


Další články v sekci