Malí robotičtí bodloci umí napodobit kolektivní chování živých ryb

18.01.2021 - Stanislav Mihulka

Robotické rybky, řízené důmyslnými algoritmy, dokážou plavat v hejnech podobně, jako jejich živé vzory


Reklama

Život v hejnech nabízí rybám celou řadu výhod, od spolupráce při hledání potravy a snadnější migraci, až po ochranu před predátory. Chování hejna, které je na první pohled mimořádně složité, přitom neřídí žádné vůdčí ryby a jednotlivé ryby mezi sebou ani nekomunikují. Ryby v hejnu se ve skutečnosti navzájem spontánně koordinují, podle toho, co vidí kolem sebe. Výsledkem je pak na pohled uspořádané kolektivní chování celého hejna.

Kolektivní chování nesmírně zajímá tvůrce robotů a algoritmů ovládajících jejich chování. Tým odborníků z několika amerických institutů hledal inspiraci u bodloků, jejichž hejna jsou ozdobou korálových útesů. Vědci postavili miniaturní robotické rybky „Bluebots“, jejichž hejna se chovají jako živá.

TIP: Organická robotika: Syntetického perutýna pohání elektrická krev

Každý robotický bodlok je velký jen 13 centimetrů. Vybavený je dvěma širokoúhlými kamerami a třemi nápadnými LED světly. Díky sofistikovaným algoritmům mají tyto umělé rybky neustálý přehled o své pozici vzhledem k ostatním rybkám. Na základě těchto dat pak algoritmy vytvářejí „hejnové chování“, jakým je shlukování rybek nebo naopak jejich rozptylování či plavání v kruhu. Podobná robotická hejna by se mohla uplatnit například při pátracích operacích, monitorování prostřední nebo při výzkumu chování ryb. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907