Malí robotičtí bodloci umí napodobit kolektivní chování živých ryb

18.01.2021 - Stanislav Mihulka

Robotické rybky, řízené důmyslnými algoritmy, dokážou plavat v hejnech podobně, jako jejich živé vzory


Reklama

Život v hejnech nabízí rybám celou řadu výhod, od spolupráce při hledání potravy a snadnější migraci, až po ochranu před predátory. Chování hejna, které je na první pohled mimořádně složité, přitom neřídí žádné vůdčí ryby a jednotlivé ryby mezi sebou ani nekomunikují. Ryby v hejnu se ve skutečnosti navzájem spontánně koordinují, podle toho, co vidí kolem sebe. Výsledkem je pak na pohled uspořádané kolektivní chování celého hejna.

Kolektivní chování nesmírně zajímá tvůrce robotů a algoritmů ovládajících jejich chování. Tým odborníků z několika amerických institutů hledal inspiraci u bodloků, jejichž hejna jsou ozdobou korálových útesů. Vědci postavili miniaturní robotické rybky „Bluebots“, jejichž hejna se chovají jako živá.

TIP: Organická robotika: Syntetického perutýna pohání elektrická krev

Každý robotický bodlok je velký jen 13 centimetrů. Vybavený je dvěma širokoúhlými kamerami a třemi nápadnými LED světly. Díky sofistikovaným algoritmům mají tyto umělé rybky neustálý přehled o své pozici vzhledem k ostatním rybkám. Na základě těchto dat pak algoritmy vytvářejí „hejnové chování“, jakým je shlukování rybek nebo naopak jejich rozptylování či plavání v kruhu. Podobná robotická hejna by se mohla uplatnit například při pátracích operacích, monitorování prostřední nebo při výzkumu chování ryb. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907