Maroko zasáhlo nejsilnější zemětřesení v moderní historii

Marocké pohoří Velký Atlas zasáhlo v pátek pozdě večer silné zemětřesení, které za sebou zanechalo už přes dva tisíce mrtvých.

11.09.2023 - Stanislav MihulkaV pátek 8. září před půlnocí se v centrálním Maroku mohutně zatřásla země. Šlo o silné zemětřesení, jehož epicentrum se nacházelo u marockého městečka Ighil, asi 72 kilometrů jižně od marocké metropole Marrákeš. Otřesy dosáhly magnituda 6,8 a šlo tedy o 10× slabší zemětřesení než to, které letos v únoru postihlo Turecko a Sýrii (M7,8), při kterém se uvolnilo zhruba 30× více energie. Podle dostupných informací zahynulo více než 2 000 lidí a podobné množství utrpělo zranění. Polovina z nich se bohužel nachází ve vážném stavu. 

Ničivé otřesy ve Vysokém Atlasu

Každoročně je po celém světě zaznamenáno 10 až 20 zemětřesení o podobné či větší intenzitě. Tentokrát ale bylo epicentrum v relativně malé hloubce 18,5 kilometru, což podstatně zvýšilo jeho ničivé dopady. Země se v Maroku třásla asi dvacet sekund. Devatenáct minut po hlavních otřesech přišly sekundární otřesy o magnitudu 4,9. Otřesy postihly především oblast Vysokého Atlasu. Způsobené škody jsou značné, včetně poškození řady historických památek v Marrákeši, součásti Světového dědictví UNESCO a jeho okolí. Zemětřesení pocítili i lidé ve Španělsku, v Portugalsku, v Mauretánii a v Alžírsku.

TIP: Jih zlomu San Andreas dlouho nepostihlo silné zemětřesení: Je čas se začít bát?

V severní Africe nejsou zemětřesení úplně neobvyklá (hlavně v Alžírsku a Tunisku), většinou ale bývají podstatně slabší. Od počátku 20. století se ve vzdálenosti 500 kilometrů od současného epicentra neobjevilo zemětřesení s magnitudem 6 a vyšším. Oblast zemětřesení se nachází blízko transformního zlomu Azory-Gibraltar. Jde o významnou seizmickou zónu, kde se setkává Eurasijská tektonická deska s Africkou deskou. Jejich interakce jsou komplikované, ale převládají zde horizontální geologické pohyby. Tektonické desky se o sebe třou, což vyvolává řadu menších i větších zemětřesení.


Další články v sekci