Marsovský Krokodillen: Oblast, která může přepsat dějiny rudé planety

Rover Perseverance se vydal do oblasti Krokodillen, kde jak vědci doufají, by se mohly ukrývat nejstarší horniny Marsu. Toto místo vědci považují za jedno z nejzajímavějších v rámci celé mise.

20.05.2025 - Martin Reichman


Marsovský rover Perseverance aktuálně zkoumá novou oblast nazvanou Krokodillen, která může ukrývat jedny z nejstarších hornin rudé planety. Tento zhruba 30hektarový kamenitý masiv leží na svahu kráteru Jezero a podle vědců se zde možná zachovaly horniny z nejranějšího období Marsu – tzv. noachiánu (před 4100 až 3700 miliony let), kdy mohla planeta být mnohem vlhčí a potenciálně obyvatelná.

Podle geologa Kena Farleyho z Caltechu je Krokodillen pro vědecký tým jedním z nejdůležitějších cílů celé mise, protože představuje hranici mezi nejstaršími horninami okraje kráteru Jezero a mladšími útvary na okolních pláních. Oblast dostala jméno podle zhruba tři kilometry dlouhého norského horského hřebenu nacházejícího se na arktickém souostroví Svalbard.

Stopy po vodě i životě?

První rychlé zkoumání oblasti odhalilo přítomnost jílovitých minerálů, které na Zemi vznikají pouze v kontaktu s tekutou vodou. To znamená, že kdysi dávno zde na Marsu pravděpodobně voda skutečně tekla – a to ještě před vznikem samotného kráteru Jezero. Jíly navíc dokáží uchovat organické sloučeniny, což z nich činí ideální médium pro hledání stop života.

Kromě jílů se v oblasti podle dat z oběžných sond nacházejí i olivín a karbonáty. Olivín vzniká z magmatu, zatímco karbonáty jsou na Zemi známé tím, že zaznamenávají klima a dokážou uchovávat mikrofosilie starobylého života. Pokud tedy Perseverance objeví v této oblasti biosignatury, mohly by pocházet z mnohem starší éry než dosavadní nálezy v kráteru.

Chytřejší odběr vzorků

Perseverance 9. května oslavil 1 500. den na Marsu a při příležitosti vstupu do oblasti Krokodillen přišli vědci s novou strategií odběru vzorků: některé vzorky už nebudou okamžitě zapečetěny, ale zůstanou otevřené, dokud se vědecký tým nerozhodne, zda jde o skutečně zajímavý úlovek.

Tento přístup dává roveru větší manévrovací prostor: například poslední nezapečetěný vzorek z lokality Bell Island, odebraný 28. dubna, obsahuje kulovité útvary zvané sférolity. Pokud vědci naleznou něco ještě pozoruhodnějšího, může Perseverance vzorek vyklopit a uložit nový.

Odborníci již ověřili, že u nezapečetěných vzorků nedochází ke kontaminaci a není tak ohrožena jejich další analýza – vnitřek roveru splňuje přísné hygienické standardy a kontejnery jsou chráněné před vnějšími vlivy.

Popsaný přístup má své praktické důvody – Perseverance má k dispozici už jen sedm prázdných vzorkovacích trubic, přičemž každá z těch předchozích obsahuje podle vědců jedinečný geologický příběh. S další cestou přes neprobádaný terén Jezera se očekává, že rover ještě významně přispěje k naší snaze pochopit dávnou historii Marsu – a možná i jeho dávný život.


Další články v sekci