Maskují pruhy běžce? Co ukázal experiment v hmyzím kině

10.09.2021 - Zuzana Teličková

Střídavé pruhy zeber prý mají zmást obtěžující mouchy tse-tse, nebo možná jde o účinný termoregulační mechanismus. Je možné, že by díky pruhům byly běžící zebry „neviditelné“?


Reklama

Vědce z britské Newcastle University zajímalo, zda pruhy na tělech některých zvířat, které neplní maskovací funkci a v nehybnosti je činí spíše viditelnějšími, nemohou úlohu kamufláže splňovat při pohybu. 

Aby tuto teorii badatelé otestovali, vybudovali miniaturní „kino“ a do něj jako diváky „usadili“ kudlanky nábožné. Hmyzím „návštěvníkům“ poté vědci promítali záběry, na nichž se napříč obrazovkou pohybovaly pravoúhlé obrazce imitující pohyb hmyzu. Pozadí obrazu odpovídalo přirozenému prostředí, „brouci“ se pohybovali různě rychle a byli různě zbarveni. Někteří měli širší a jiní užší pruhy, jiní byli zbarveni stejně jako pozadí a další neměli vůbec žádný vzor.

Kudlanky přeletující obrazce sledovaly pohybem hlavy – podobně, jako když se v zorném spektru snaží udržet letící kořist. Vědci zaznamenali, že kudlanky měly velký problém zaznamenat rychleji letící obrazce, které na sobě měly užší pruhy. Důvodem je optický efekt, díky němuž se pozorovateli jeví pruhy na těle pohybujícího se předmětu jako rozmazané a tudíž hůř viditelné. 

Vedoucí autor studie, profesor Candy Rowe, komentoval výsledky výzkumu slovy: „Když nechcete být viděni a nehybně stojíte, pak je nejvýhodnější mít stejné zbarvení jako prostor za vámi. Naproti tomu kontrastní pruhy jsou asi tím nejhorším vzorem, jaký byste si přáli. Zdá se ale, že u pohybující se kořisti jsou pruhy lepší než maskovací zbarvení a predátor má větší problém si vás všimnout. My jsme sice pokus dělali s kudlankami a hranatými brouky na počítačové obrazovce, ale stejný princip by měl platit i v přírodě. Možná tedy pruhy pomáhají zebrám prohánějícím se po savanách nebo pestřenkám poletujícím z květu na květ. Samozřejmě, že tihle tvorové využijí pruhy i v nehybnosti – zebry s jejich pomocí odhánějí mouchy přenášející smrtící choroby a pro pestřenky je zřejmě dobré, když na květu vypadají jako včely. Jestliže se ale zároveň nechtějí stát přesnídávkou predátorů, pruhy se jim skutečně hodí.“

TIP: Pruhy štěstí: Krávy pruhované jako zebry by chovatelům ušetřily miliardy

Výsledky výzkumu aplikované na velké kopytníky a lvy ovšem celkem zpochybňuje fakt, že dosud nebyli zaznamenáni lvi, jimž by nepozorovány proběhly přímo před očima seberychleji uhánějící zebry.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907