Máte doma ducha nebo strašidlo? Co nejdříve volejte plynaře!

Ve většině strašidelných domů nejspíš opravdu neřádí duchové a poltergeisti, skutečnost ale nemusí být o nic méně nebezpečná

23.06.2023 - Stanislav MihulkaStarší i nedávná historie se jen hemží případy, kdy lidé udávají setkání s nadpřirozenými silami nebo s jinak nevysvětlitelnými jevy. V řadě případů se nakonec ukáže, že výskyt „duchů“ a „strašidel“ má vlastně velmi racionální příčinu, která ale nemusí být o nic méně zneklidňující a v některých případech může dokonce představovat i životu nebezpečnou hrozbu.

Příkladem může být i nedávný příběh americké spisovatelky a herečky Carrie Poppyová, která se mimo jiné podílí na populárním investigativním podcastu „Oh No, Ross and Carrie!“ Dotyčná autorka nedávno začala pociťovat „zlověstnou spirituální přítomnost,“ ke které se přidaly sluchové halucinace a nepříjemný pocit tlaku na prsou. Zmiňovala se o pocitech, „jako by něco procházelo skrze její tělo“. Nakonec získala dojem, že má v domě démona.

Zavolejte plynaře!

Při pátrání na internetu narazila na fórum „lovců duchů,“ mezi nimiž byli naštěstí u skepticky založení přispěvatelé. Ti jí na základě příznaků, které Poppyová popsala, doporučili pozvat si domů plynaře. Příznaky totiž do značné míry odpovídaly otravě oxidem uhelnatým.

Popyová následně skutečně kontaktovala plynárenskou společnost, jejíž pracovníci opravdu narazili na únik plynu, který zahrnoval i oxid uhelnatý. Podle vyjádření pracovníků plynárenské společnosti měla žena velké štěstí. Její stav se rychle zhoršoval a trpěla fyzickými bolestmi. Vzhledem k intenzitě úniku prý mohla i zemřít.

Oxid uhelnatý určitě nevysvětlí všechny zaznamenané nadpřirozené jevy. V některých případech může jít o duševní poruchu, halucinace spojené se spánkovou paralýzou, podvody nebo třeba jen hloupé vtípky. Toxikolog Albert Donnay ale každopádně věří, že chronické vystavení oxidu uhelnatému nebo i dalším podobně toxickým látkám, může představovat vysvětlení mnoha příběhů o strašidelných domech, ve kterých (vzhledem k jejich často vyššímu stáří) mohlo docházet k úniku oxidu uhelnatého poměrně běžně.

Zákeřný oxid uhelnatý

Otrava oxidem uhelnatým je vždy vážná, zpočátku je nenápadná, ale o to zákeřnější. Jedovatý oxid uhelnatý je produktem nedokonalého spalování – vzniká při hoření jakéhokoliv paliva. Příčinou výskytu zvýšených koncentrací v interiérech je nedostatečné odvětrání místností, kde jsou kamna, sporáky, karmy (koupelny) a další spalovací zařízení umístěna. Životu nebezpečné pak jsou netěsnící spalinové cesty a komíny, dále špatně čištěná a neseřízená zařízení.

TIP: Odkud přicházejí duchové: Jak věda vysvětluje nejčastější paranormální jevy?

Při nízkých koncentracích může zdravý člověk pociťovat únavu a bolest hlavy, člověk se srdečními problémy „tíži“ či bolest na prsou. Při vyšších koncentracích dochází k poruchám vidění a koordinace, silným bolestem hlavy, závratím, zmatečnému chování a může být pociťována žaludeční nevolnost. Velmi vysoké koncentrace jsou obvykle smrtelné.


Další články v sekci