Naše těla nefungují věčně. S přibývajícím věkem postupně odcházejí například kmenové buňky ve střevech. Vědci ale nedávno přišli na to, že tyto kmenové buňky můžeme velice snadno regenerovat. Platí to alespoň pokud jde o laboratorní myši.
Vědecké experimenty dokázaly, že drží-li myši jednodenní půst, jejich střevní kmenové buňky změní chování. Přestanou spalovat cukry a „přepnou“ buněčné motory na tuky. Jde o důležitou změnu, neboť buňky, které spalují tuky, fungují lépe.
TIP: Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit
Kmenové buňky střev jsou velmi důležité pro provoz celého těla. Trávicí soustava neustále trpí drobnými problémy. Právě kmenové buňky střev hrají klíčovou roli v opravách a obnově střev. Pokud má půst takto příznivé účinky, mohl by být velmi významný pro další výzkum i praktickou léčbu v mnoha různých situacích, od infekcí trávicí soustavy, až po řešení následků léčby chemoterapií.
MIT, Cell Stem Cell
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)