Máte na to? Na regeneraci kmenových buněk ve střevech stačí jednodenní půst

09.05.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Půst přispívá k obnově trávicí soustavy</p>

Půst přispívá k obnově trávicí soustavy


Reklama

Naše těla nefungují věčně. S přibývajícím věkem postupně odcházejí například kmenové buňky ve střevech. Vědci ale nedávno přišli na to, že tyto kmenové buňky můžeme velice snadno regenerovat. Platí to alespoň pokud jde o laboratorní myši.

Vědecké experimenty dokázaly, že drží-li myši jednodenní půst, jejich střevní kmenové buňky změní chování. Přestanou spalovat cukry a „přepnou“ buněčné motory na tuky. Jde o důležitou změnu, neboť buňky, které spalují tuky, fungují lépe.

TIP: Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

Kmenové buňky střev jsou velmi důležité pro provoz celého těla. Trávicí soustava neustále trpí drobnými problémy. Právě kmenové buňky střev hrají klíčovou roli v opravách a obnově střev. Pokud má půst takto příznivé účinky, mohl by být velmi významný pro další výzkum i praktickou léčbu v mnoha různých situacích, od infekcí trávicí soustavy, až po řešení následků léčby chemoterapií.

  • Zdroj textu:

    MIT, Cell Stem Cell

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907