Máte na to? Na regeneraci kmenových buněk ve střevech stačí jednodenní půst

09.05.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Půst přispívá k obnově trávicí soustavy</p>

Půst přispívá k obnově trávicí soustavy


Reklama

Naše těla nefungují věčně. S přibývajícím věkem postupně odcházejí například kmenové buňky ve střevech. Vědci ale nedávno přišli na to, že tyto kmenové buňky můžeme velice snadno regenerovat. Platí to alespoň pokud jde o laboratorní myši.

Vědecké experimenty dokázaly, že drží-li myši jednodenní půst, jejich střevní kmenové buňky změní chování. Přestanou spalovat cukry a „přepnou“ buněčné motory na tuky. Jde o důležitou změnu, neboť buňky, které spalují tuky, fungují lépe.

TIP: Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

Kmenové buňky střev jsou velmi důležité pro provoz celého těla. Trávicí soustava neustále trpí drobnými problémy. Právě kmenové buňky střev hrají klíčovou roli v opravách a obnově střev. Pokud má půst takto příznivé účinky, mohl by být velmi významný pro další výzkum i praktickou léčbu v mnoha různých situacích, od infekcí trávicí soustavy, až po řešení následků léčby chemoterapií.

Reklama

  • Zdroj textu:

    MIT, Cell Stem Cell

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907