Dokonalá hmyzí navigace: Včely létají vždy nejkratší možnou trasou

30.03.2017 - Zuzana Teličková

Vědci z londýnské univerzity zjistili, že včely dokážou velmi rychle vyřešit složitý matematický úkol, se kterým si běžně poradí jen výkonný počítač

Hmyz s ekonomickým provozem -<p>Včela musí šetřit silami, a proto se jí schopnost letět vždy nejkratší trasou velmi hodí</p>
Hmyz s ekonomickým provozem -

Včela musí šetřit silami, a proto se jí schopnost letět vždy nejkratší trasou velmi hodí


Reklama

Včelí mozek velký jako semínko stačí k tomu, aby našel nejkratší možnou trasu od jedné květiny ke druhé. Podobný problém řeší pomocí počítačových programů například obchodní cestující, kteří potřebují na konkrétní trase minimalizovat finanční náklady na cestu a ušetřit přitom co nejvíc času.

TIP: Podvodem k opylení aneb Vychytralé nejsou jen orchideje

Vědci použili při pokusu s včelami umělé květiny řízené počítačem a sledovali, jak si včely naplánují logistiku. Ukázalo se, že ať jednotlivé květiny objeví v jakémkoli pořadí, včela si v krátké době vytvoří „letecký plán“, podle kterého navštíví všechny květy a současně uletí nejkratší možnou vzdálenost.

K pečlivému plánování ji vede především snaha ušetřit co nejvíc drahocenné energie, kterou musí vynaložit na namáhavé létání. Včely jsou zatím jediným živočišným druhem, u kterého byla podobná strategie prokázána.

  • Zdroj textu:

    Příroda 12/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907