Mayové postavili pyramidu přímo v místě mohutné sopečné erupce

23.09.2021 - Stanislav Mihulka

Velké sopečné erupce a podobné přírodní katastrofy si většinou spojujeme se zánikem civilizací. Pyramida v San Andrés ale ukazuje jiný příběh. Lidé zde odolali síle přírody a rychle se pustili do obnovy civilizace

<p>Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.</p>

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.


Reklama

Kolem roku 539 našeho letopočtu se odehrála gigantická erupce vulkánu v místě dnešního kalderového jezera Ilopango v Salvadoru. Byla to nejmohutnější erupce sopky ve střední Americe za posledních 10 tisíc let. Událost známá jako Tierra Blanca Joven svou intenzitou několikrát překonala erupci Hory St. Helens z roku 1980 a na dlouhou dobu ochladila klima na celé planetě.

V té době žili v oblasti kolem vulkánu Mayové, devastující erupce je ale přiměla opustit řadu sídel. Archeologové si dlouho mysleli, že návrat Mayů na místa dotčená erupcí trval celá desetiletí. Akira Ichikawa z Coloradské univerzity v Boulderu ale během svého archeologického výzkumu zjistil, že se Mayové podle všeho vrátili do San Andrés (dříve označované Campana) mnohem dřív, sotva pár desetiletí a možná jen pár let po ultimátní erupci.

Vulkanická pyramida

Po svém návratu Mayové vybudovali velkou pyramidu, přičemž k její stavbě používali i vyvřelou horninu. Jde o první známý případ, kdy Mayové na stavbu pyramid využili horninu tohoto typu, podle Ichikawy nejspíše z náboženských důvodů. Pyramida stojí na šest metrů vysoké a 80 × 55 metrů velké plošině. Samotná pyramida se tyčí do výšky 13 metrů.

TIP: Mayská civilizace významně měnila prostředí a klima již před tisíci lety

Ichikawa odebral vzorky na různých místech pyramidy a podrobil je radiokarbonovému datování. Podle jeho výsledků byla tato pyramida postavena mezi lety 545 a 570 našeho letopočtu. Navrátilci ji vybudovali jako první novou veřejnou budovu v oblasti po zmíněné sopečné erupci. Velké sopečné erupce a podobné přírodní katastrofy si většinou spojujeme se zánikem civilizací. Pyramida v San Andrés ale ukazuje jiný příběh, kdy lidé odolali síle přírody a rychle se pustili do obnovy civilizace.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907