Mazlení je věda: Jak správně pohladit kočku, aby se jí to líbilo?

28.09.2021 - Barbora Jelínková

Pohladit kočku tak, aby se neohnala drápky, představuje někdy takřka nadlidský úkol. Kanadští vědci zjišťovali, zda existuje nějaký „správný postup“

<p>Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.</p>

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.


Reklama

Hebké kočičí kožíšky přímo svádějí k mazlení, majitelé chlupáčů však moc dobře vědí, že ne každé zvíře si doteky lidské ruky užívá. Tzv. senzitivní období, během nějž si kočky vytvářejí návyk na blízký kontakt s člověkem, u nich trvá od druhého do sedmého týdne věku. Pokud v té době nepřijdou s lidmi do styku, pravděpodobně si už nikdy nezvyknou. 

Daň za krmení

Podle odborníků z veterinární univerzity v Ontariu ovlivňují chování koček při hlazení tři faktory: konkrétní místa na těle, dále pořadí, v jakém se jich člověk dotýká, a zda jde o známou osobu, nebo cizí. K „nejoblíbenějším“ bodům obecně patří hlava – ušní báze, oblast pod bradou a na lících. Naopak se po vás kočka velmi pravděpodobně ožene, pokud se ji pokusíte podrbat na břiše, na zádech či u kořene ocasu. 

TIP: Rozumí kočky lidské řeči? Ano, ale je jim to dokonale ukradené

Obecně pak platí, že většina z nich ve skutečnosti hlazení nevyžaduje. Majitele to nejspíš nepotěší, ale kočky obvykle mazlení pouze více či méně tolerují. A to z jediného důvodu: Moc dobře totiž vědí, že na oplátku dostanou krmení.

Čtěte kočičí signály

Přesto existují i chvíle, kdy kočka po lidském doteku zatouží. Podle zmíněného výzkumu trvá hlazení iniciované malou šelmou průměrně déle než v opačném případě. Vždy je navíc dobré si bedlivě všímat signálů jejího těla: Spokojenost značí vzpřímený ocas, předení či jemné šťouchání hlavou, když ji na chvíli hladit přestanete. Zbystřit byste ovšem měli, je-li zvíře buď pasivní, nebo naopak agresivní, pokud odvrací hlavu, má sklopené uši, ježí srst nebo rychle švihá ocasem. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907