Mazlení je věda: Jak správně pohladit kočku, aby se jí to líbilo?

Pohladit kočku tak, aby se neohnala drápky, představuje někdy takřka nadlidský úkol. Kanadští vědci zjišťovali, zda existuje nějaký „správný postup“

28.09.2021 - Barbora JelínkováHebké kočičí kožíšky přímo svádějí k mazlení, majitelé chlupáčů však moc dobře vědí, že ne každé zvíře si doteky lidské ruky užívá. Tzv. senzitivní období, během nějž si kočky vytvářejí návyk na blízký kontakt s člověkem, u nich trvá od druhého do sedmého týdne věku. Pokud v té době nepřijdou s lidmi do styku, pravděpodobně si už nikdy nezvyknou. 

Daň za krmení

Podle odborníků z veterinární univerzity v Ontariu ovlivňují chování koček při hlazení tři faktory: konkrétní místa na těle, dále pořadí, v jakém se jich člověk dotýká, a zda jde o známou osobu, nebo cizí. K „nejoblíbenějším“ bodům obecně patří hlava – ušní báze, oblast pod bradou a na lících. Naopak se po vás kočka velmi pravděpodobně ožene, pokud se ji pokusíte podrbat na břiše, na zádech či u kořene ocasu. 

TIP: Rozumí kočky lidské řeči? Ano, ale je jim to dokonale ukradené

Obecně pak platí, že většina z nich ve skutečnosti hlazení nevyžaduje. Majitele to nejspíš nepotěší, ale kočky obvykle mazlení pouze více či méně tolerují. A to z jediného důvodu: Moc dobře totiž vědí, že na oplátku dostanou krmení.

Čtěte kočičí signály

Přesto existují i chvíle, kdy kočka po lidském doteku zatouží. Podle zmíněného výzkumu trvá hlazení iniciované malou šelmou průměrně déle než v opačném případě. Vždy je navíc dobré si bedlivě všímat signálů jejího těla: Spokojenost značí vzpřímený ocas, předení či jemné šťouchání hlavou, když ji na chvíli hladit přestanete. Zbystřit byste ovšem měli, je-li zvíře buď pasivní, nebo naopak agresivní, pokud odvrací hlavu, má sklopené uši, ježí srst nebo rychle švihá ocasem. 


Další články v sekci